031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / بیماری های زنان / همه چیز در مورد HPV و زگیل تناسلی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز در مورد HPV و زگیل تناسلی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

ویروس HPV چیست؟

این ویروس که امروزه شیوع بیشتری یافته علت اصلی سرطان دهانه رحم شناخته می شود . این عفونت مقاربتی که شاید نام آن برای شما آشنا باشد باعث ایجاد خطراتی می شود که عموما بیماران از وجود آن آگاهی ندارند . حتی در مواردی بیماران بسیاری از وجود چنین ویروسی در خود مطلع نیستند.

این ویروس که به خصوص برای خانم ها می تواند خطر آفرین باشد ممکن است علائم خاصی نداشته باشد به این خاطر ما در این بخش به توضیح بیشتر HPV و راه های انتقال و درمان آن می پردازیم .

 

HPV و زگیل تناسلی

این ویروس که بیشتر با نام زگیل تناسلی بین مردم رایج است یک بیماری عفونی محسوب می شود و بیشترین راه انتقال آن روابط جنسی گزارش شده به طوری که یک بیماری مقاربتی نام گذاری شده است . HPV یک ویروس واحد نیست و انواع مختلفی دارد و می توان گفت 100 نوع آن شناخته شده است. اما تنها چند نوع آن خطرناک و مرگ آفرین هستند.

 

انواع HPV و زگیل تناسلی

از بین 100 نوع ویروسی که برای HPV ذکر شده ، عموما به صورت زگیل تناسلی خود را نشان می دهند این ویروس روی سلول های اپیتلیال و یا روی سطح پوست مشاهده می شوند . مواردی که بیشترین حضور این ویروس خواهد بود ، سطح واژن، مقعد، آلت تناسلی، دهانه رحم ، و حتی در مواردی در دهان و گلو نیز مشاهده می شود. این انواع HPV ها 60 نوع آن به صورت زگیل خود را نشان می دهند و 40 نوع دیگر آن، از راه روابط جنسی منتقل می شوند .

بر طبق مطالعات علمی نوع های 17 و 18 این ویروس بسیار خطرناک هستند که در اکثر موراد باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند. اما نوع های 6 و 11 این ویروس که به صورت زگیل هستند کم خطر تر بوده و خیلی کم باعث بروز سرطان رحم می گردند این زگیل ها در شکل های مختلفی دیده می شوند یا کلمی شکل و یا اشکال دیگر، که ممکن است تا چند ماه بعد از ارتباط با فرد آلوده ، خود را نشان ندهد .

زگیل-تناسلی

 

علائم ویروس HPV

این ویروس همانطور که ذکر گردید ممکن است در ابتدا علائمی نداشته باشد و بدن به طور معمول این عفونت را از بین ببرد به طوری که گاهی خود فرد آلوده از بیماری خود آگاهی ندارد . اما در موارد دیگر که از نوع پرخطر ویروس است این عفونت تا سال ها دامنگیر بیمار می شود و باعث تغییر شکل سلول های دهانه رحم بیمار شده و ایجاد سرطان می کند . این نوع ویروس ها به ندرت وارد ناحیه مقعد و آلت تناسلی می شوند .

بیشتر بخوانید
تنبلی تخمدان

با این توضیحات زگیل تناسلی اولین علامتی است که درمورد ویروس HPV کم خطر مشاهده می کنید. این نوع از ویروس ها ایجاد زگیل می کنند اما سرطانزا نیستند . برخی از علائمی که ویروس های خطرناک HPV ایجاد می کنند و باید آن ها را جدی گرفت عبارتند از :

 • قاعدگی های نامنظم
 • کاهش یک باره وزن و بی اشتهایی
 • احساس درد شدید در پشت ، لگن و پا
 • خستگی دائمی
 • پای متورم
 • دردهای مزمن در ناحیه واژینال
 • ترشحات بد بوی واژن
 • خونریزی نامنظم و لکه بینی بین قاعدگی ها
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی

 

راه های انتقال ویروس HPV

این ویروس از طریق رابطه جنسی محافظت نشده ، رابطه دهانی و مقعدی منتقل می شود . البته باید گفت همیشه استفاده از کاندوم برای محافظت، باعث مصون بودن نیست و این ویروس می تواند از قسمت پوشش داده نشده منتقل شود . موضوعی که شاید برای بسیاری از افراد در مورد انتقال ویروس HPV سوال باشد ، انتقال از راه محل های آلوده مانند استخر شنا ، سنگ توالت و … است که باید ذکر کرد با این موارد انتقال پیدا نمی کند و دوری کردن از رابطه جنسی با فرد آلوده، تنها راه مبتلا نشدن می باشد .

 

عوارض ویروس HPV یا زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بر روی سطح ناحیه تناسلی ایجاد می شود و اشکال مختلفی دارد . به صورت تکی و یا دسته ای دیده می شود و می تواند در سایز های متفاوت نیز باشد . این ویروس در نوع های خطرناک، باعث سرطان رحم در زنان و سرطان آلت و مقعد در هر دو جنس زن و مرد می گردد . توصیه دکتر زهرا واحدپور در این زمینه انجام غربالگری رحم به طور مرتب، برای بانوان می باشد .

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

روش های تشخیص اچ پی وی

مشاهده زگیل تناسلی و یا انجام آزمایش پاپ اسمیر جزو شایع ترین روش های تشخیص ویروس HPV هستند . ویروس های HPV می توانند سلول های دهانه رحم را به سلول های پیش سرطانی تبدیل کنند که اگر به موقع درمان نشوند این سلول های پیش سرطانی به سلول های سرطانی تبدیل می شوند که برای بانوان بسیار خطرناک است .

 

بیشتر بخوانید
درمان قطعی فیبروم رحمی

درمان اچ پی وی

برای ویروس HPV درمانی معرفی نشده است اما می توان بیماری هایی که با وجود آن ایجاد می شوند را درمان نمود. برای زگیل تناسلی که از این ویروس به وجود می آید درمان های مختلفی ارئه می شود که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود مانند فریز کردن ، استفاده از لیزر و … البته زگیل های تناسلی در حال طبیعی نیز می توانند خود به خود از بین بروند.

در مورد سرطان های ایجاد شده نیز در حالت پیش سرطانی به راحتی قابل درمان است و با توجه به شرایط بیمار درمان مورد نظر انتخاب می شود . اما اگر به حالت سرطانی تبدیل شود درمان سخت خواهد بود . به این خاطر اهمیت انجام آزمایش پاپ اسمیر و غربالگری های دوره ای بارز و پررنگ می شود.

 

کلام آخر

این نکته که مبتلا شدن به این ویروس درمان ندارد و حتی در برخی افراد بدون علامت است باعث می شود ، بیشتر از پیش به رعایت نکات بهداشتی جنسی توجه نمایید . البته برای بیماری های ایجاد شده برای این ویروس درمان وجود دارد و شما می توانید با انجام آزمایشات لازم در ابتدا به وجود چنین ویروسی پی ببرید و راه های درمانی را در پیش بگیرید. لازم است بدانید این ویروس انواع خطرناکی دارد که اگر به موقع کنترل شوند ، بیمار را از خطر سرطان نجات می دهد .

 

 

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × five =

Call Now Button