مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم سرطان شایعی که در بین زنان باعث نگرانی شده است. این سرطان به عنوان دومین سرطان خطرناکی است که عامل مرگ و میر در زنان محسوب می شود. امروزه تعداد زیادی از زنان جهان با این بیماری برخورد می کنند و به خاطر درگیر کردن اجزای مختلف اندام تناسلی حساست آن افزایش یافته است. در ادامه به توضیح بیشتر سرطان دهانه رحم و علائم آن می پردازیم، با ما همراه باشید.

سرطان دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم انتهایی ترین بخش رحم است که به داخل واژن زن باز می شود. همه اعضای بدن در صورت نیاز، به سلول های مختلف تقسیم بندی می شوند که اگر بیش از اندازه و بدون نیاز بدن این تقسیم انجام شود، توده ایجاد می کند و باعث سرطان می شود . حال این مشکل اگر در قسمت دهانه رحم به وجود آید باعث می شود بافت های توده ای ایجاد شده به قسمت های دیگر بدن مانند مثانه، روده و اندام های تناسلی گسترش یابد . این بیمار در مراحل ابتدایی قابل درمان است چنان که دکتر زهرا واحدپور متخصص آنکولوژی زنان، توصیه اکید دارند در صورت مشاهده اولین نشانه های غیر طبیعی در اندام تناسلی خود به متخصص مراجعه نمایید تا با معاینه از سلامت خود مطمئن شوید. در صورت وجود چنین مشکل در مراحل ابتدایی راه های درمان نتیجه بیشتر و بهتری خواهند داشت.

علائم سرطان دهانه رحم

چرا سرطان دهانه رحم!

شاید با نام HPV یا همان زگیل تناسلی آشنایی داشته باشید. درصد بالایی از بیمارانی که زگیل تناسلی دارند در معرض این سرطان قرار دارند به طوری که تا حدو ۹۰ درصد تخمین زده می شود. معمولا بیمارانی که این مشکل را دارند از وجود آن ناآگاه اند و این بی اطلاعی  باعث می شود این بیماری در بدن کهنه شود و سلول های دهانه رحم سرطانی شود. البته شایان ذکر است ویروس HPV همیشه خطرناک نیست و عوامل دیگری مانند بارداری های مکرر و افرادی که سیستم ایمنی در آنها ضعیف عمل می کند، نیز در معرض ابتلا قرار دارند. برخی  عوامل دیگر عبارتند از:

  • مصرف دخانیات
  • استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی که بیش از اندازه مصرف شود. (معمولا بیش از ۵ سال اعلام می شود. )
  • افرادی که شریک جنسی زیادی دارند و یا شریک جنسی خودشان با افراد مختلف رابطه جنسی داشته باشد .
  • خانم هایی که اصلا باردار نشده اند.
  • و …

چرا این سرطان خطر ناک است ؟

این سرطان به خاطر اینکه تا زمان گسترش به قسمت های مختلف بدن مانند ریه ، روده و اندام های مجاور، بدون علائم است و بیمار متوجه چنین مشکلی نمی شود، خطرناک است و نیاز است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

علائم سرطان دهانه رحم

این سرطان علائم مختلفی دارد که هر کدام مشخصات متفاوتی دارد . در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم تا با مشاهده آن بیشتر مراقبت از خود را رعایت نمایید.

خونریزی غیرطبیعی واژن

خونریزی های غیر طبیعی به دلایل مختلفی رخ می دهد که ممکن است دلایل دیگری داشته باشند اما باید جدی گرفته شود تا اگر به خاطر مشکلات دهانه رحم است ، زودتر بررسی های لازم انجام شود.

ترشحات غیر طبیعی واژن

همه خانم ها روزانه ترشحاتی دارند که به طور طبیعی از واژن خارج می شود اما اگر این ترشحات از حالت طبیعی خارج شود باید پیگیری شود . ترشحات طبیعی، بدون رنگ بوده و رنگ روشنی دارند.

احساس درد هنگام رابطه جنسی

درد در رابطه جنسی و هنگام دخول دلایل زیادی دارد مانند عفونت و بیماری های جنسی ، اما یکی از آن وجود سرطان دهانه رحم است که نشان می دهد بافت های سرطانی به ناحیه تناسلی فرد نفوذ کرده است.

احساس درد در دفع ادرار

احساس درد هنگام خروج ادرار نشان دهنده گسترش بیماری در قسمت ناحیه مجاری اداری است که سوزش را به همراه دارد.

نامنظم شدن قاعدگی

از علائم رایج در بین خانم ها، بی نظمی در قاعدگی است. این مشکل می تواند به دلال مختلف مشاهده شود که عمدتا قابل حل است. اما گاهی این خونریزی ها شدید و طولانی می شوند که حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید.

موارد دیگر از جمله خستگی زیاد، احساس درد در لگن، کمر درد و … نیز مشاهده می شود که عمومیت کمتری دارند .

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص سرطان دهانه رحم

حال در صورت وجود سرطان دهانه رحم چطور می توان به تشخیص درست رسید؟ این سوال مهمی است که همه بیماران را با آن مواجه می کند . اما برای تشخیص، روش هایی وجود دارد که متخصص زنان انجام آن را تجویز می نمایند و غربالگری سرطان دهانه رحم را پیشنهاد می کند. مهم ترین آن عبارتند از:

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر از جمله مواردی که در اکثر بیماری های رحم می تواند مفید و کاربردی باشد. در این آزمایش تشخیصی با بررسی اطراف و داخل رحم به نمونه برداری سلول های غیر طبیعی پرداخته می شود.

کولپوسکوپی

این روش بسیار موثر و مفید است که با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ محیط داخل رحم چند برابر بزرگ تر دیده می شود که باعث می شود موارد مشکوک بهتر و واضح تر مشاهده شوند. معمولا اگر جواب  تست پاپ اسمیر با خطر همراه بود، پزشک بررسی با کولپوسکوپ را تجویز می کند.

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان می تواند بر طبق شرایط پیشروی سرطان متفاوت باشد. جراحی یکی از این مراحل درمان است که در مراحل ابتدایی می تواند با برداشتن تخمدان ها، رحم و بافت سرطانی  بیماری را کنترل نمود . گاهی جراح مجبور می شود عمل هیسترکتومی را برای بیمار انجام دهد.

در مراحل بعد از روش های درمانی شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده می شود .

کلام آخر

مشکلاتی که بین خانم ها شایع است عمدتا با مراقبت و یا پیگیری به موقع قابل درمان است . اما آنچه که در بین خانم ها کم تر دیده می شود اهمیت دادن به خود است که معمولا نسبت به خود بی توجه هستند و بیماری های خود را جدی نمی گیرند. با توجه به موارد گفته شده هشدار جدی برای بانوان افزایش آگاهی و درمان به موقع است که تنها با توجه به علائم قابل انجام است.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
علائم مسمومیت بارداری

علائم مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی به حالتی از بالا رفتن فشار خون که مرتبط با بارداری است گفته می شود. مسمومیت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *