دکتر زهرا واحدپور فرد / درمان ناباروری زنان / تشخیص و درمان ناباروری در زنان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

تشخیص و درمان ناباروری در زنان

ناباروری و نازایی از جمله شایع ترین مشکلات بین زوجین است که این روز ها با توجه به سبک زندگی مدرن و افزایش استرس و اضطراب ناشی از فشار های روحی و روانی همه جانبه و مصرف غذاهای فست فودی، این عارضه بیش از گذشته گریبان گیر زوجین شده است. به مدد پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه روش های درمانی بسیاری در اقصاء نقاط جهان از جمله: ایران، ارائه شده است که هر کدام با توجه به مزایا و امکاناتی که انتخاب و انجام می شوند. با تکیه بر همین علم ها این نوید را به تمامی خانم های نازا می دهیم که دیگر نگران فرزند آوری خود نباشند. حتی آن دسته از افرادی که تمکن مالی خوبی ندارند هم می توانند از این روش های درمانی بهره مند شوند.

به طور کلی علل و عوامل مختلفی در بروز ناباروری در زنان و مردان دخیل هستند به همین دلیل روش های درمانی نازایی انواع مختلف و متعددی دارند. زمانی که زنان برای درمان نازایی به متخصصین زنان مراجعه می کنند در ابتدا ریشه اصلی و علت اساسی آن تعیین می شود تا بتوانند بهترین روش درمانی و متناسب با آن انتخاب شود. با مطالعه این نوشتار علاوه بر افزایش آگاهی در خصوص دلایل، علائم نازایی با راهکار های درمانی این عارضه و تاثیر آن در روند زندگی زناشویی بیشتر آشنا می شوید به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

 

درمان-ناباروری-زنان

 

تعریفی مختصر از ناباروری در زنان

ناباروری به معنای باردار نشدن زوجی که به طور منظم در طول یک سال برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از لوازم جلوگیری، اطلاق داده می شود. با توجه به آمار به ثبت رسیده حدود ۲۰ درصد از زوج های ایرانی از اختلال ناباروری رنج می برند و به دلیل مشکلی از سوی مرد یا زن ایجاد می شود هم چنین مواردی هم مشاهده شده است که ناباروری بدون علت رخ داده است.

به طور خلاصه به آن دسته از عوامل و مشکلاتی که در نازایی متوجه خانم ها است، ناباروری زنان گفته می شود که به عوامل مختلفی هم وابسته است.

علائم ناباروری زنان

در ابتدا بهتر است بگوییم علائم و نشانه های ناباروری در میان خانم ها ، به علت آن بستگی دارد و شاید علامتی از وجود یک بیماری نهفته در آن ها باشد.

 • نا منظمی در چرخه عادت ماهیانه
 • عدم تعادل در خونریزی گاهاٌ بسیار شدید و یا بسیار خفیف تر از حد معمول
 • ممکن است به صورت ناگهانی دوره پریودی تان متوقف شود.
 • اختلاف در تعداد روزهای خونریزی قاعدگی
 • قاعدگی های دردناک هم می توان از دیگر نشانه های ناباروری در میان زنان برشمرد. این درد ها اغلب در نواحی شکم، پشت و لگن احساس می شوند.

چه عواملی در بروز ناباروری در زنان موثر اند؟

به طور طبیعی همه زنان در طول مدت عمر زندگی خود با تعداد تولید تخمک مشخصی هستند اما با افزایش سن ممکن است این چرخه طبیعی کاهش یابد و تقریباٌ بعد از ۳۰ سالگی هر سال ۳-۵ درصد و در ۴۰ سالگی به بعد شانس باروری در میان خانم ها به شدت کم می شود، علاوه بر این عامل بسیار مهم، دلایلی دیگری هم در ناباروری خانم ها دخیل اند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • لطمه وارد شدن به لوله های فالوپ رحمی که موظف به حمل تخمک از تخمدان به رحم هستند و هر گونه اختلالی در عملکرد این عضو مانع رسیدن اسپرم به تخمک با یکدیگر می شوند. عفونت بیش از حد لگن یا جراحی های در این ناحیه ممکن است به عضو بدن صدمه بزند.
 • نوسانات هورمونی به عنوان عامل دیگر در ناباروری زنان مورد بررسی قرار گرفته به گونه ای که اگر اختلالی در ترشح هورمون تولید مثل بانوان ایجاد شود، فرآیند تخمک گذاری و لقاح با مشکل رو به رو می شود.
 • بیماری ها مرتبط به رحم اعم از پولیپ رحم و فیبروئید های موجود در این اندام مانع از بارداری خانم ها می شود.
 • ناباروی دیگری هم با علت نامشخص وجود دارد که درصد بسیاری از ناباروری را به خود اختصاص می دهد که در حال حاضر محققین موفق به کشف آن نشده اند.
 • ابتلا به بیماری های مقاربتی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • استعمال دخانیات
 • اضافه وزن و تغذیه نا مناسب

ناباروری در زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

همانطور که می دانید با کمک بهترین متخصص زنان می توانید به تشخیص بالینی در این رابطه بپردازید، در این راستا معاینات فیزیکی و تجویز آزمایش های مربوطه از جمله: اسپرموگرافی که به آنالیز اسپرم مرد ها برمی گردد می تواند در تشخیص ناباروری خانم ها کمک کننده باشد، هم چنین برای بررسی بیشتر از آزمایش های خون برای ارزیابی میزان ترشحات هورمونی استفاده می شود. بیوپسی یا نمونه برداری از بافت دیواره رحم از دیگر روش های تشخیصی شمرده می شود. سونوگرافی واژینال و تصویر برداری رنگی از رحم هم می تواند به نشانه های از ناباروری دست یابد. در نهایت در صورت عدم تشخیص با کمک آزمایش های فوق پزشک اقدام به انجام عمل لاپاراسکوپی رحمی می کند. زیرا همانطور که می دانید با تشخیص به هنگام و یافتن چرایی مشخصی از بیماری می توان به انتخاب روش درمانی مناسبی رسید.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. 

 

راهکار های درمان ناباروری زنان

در ابتدا پزشک متخصص زنان با توجه به تشخیص خود اقدام به درمان بیماری های رحم می کند و سپس به راه کار های دیگر درمان ناباروری متوسل می گردد. این روش ها به شرح زیر است:

دارو درمانی

یکی از مهم ترین علت هایی که سبب نازایی در زنان می شود روند غیر منظم تخمک گذاری در زنان است. بنابراین برای بهبود روند تخمک گذاری در زنان داروهایی تجویز می شود که با آن می توانند تخمک گذاری زنان را به وضعیت طبیعی باز گردانند. در نهایت با دارو درمانی لقاح طبیعی اتفاق خواهد افتاد و زنان بارداری را تجربه خواهند کرد.

تلقیح داخل رحمی اسپرم یا همان iui

در روش آی یو آی صرفاً از مردان اسپرم دریافت می شود و بعد از یک مرجله شستشو با ابزارهایی خاص آن را به داخل رحم زنان منتقل می کنند تا روند لقاح در داخل رحم اتفاق بیفتد. در این روش بهترین و قوی ترین نوع اسپرم ها جداسازی می شوند تا بتوانند تخمک را بارور سازند.

لقاح خارج از رحمی یا همان ivf

در آی وی اف اسپرم های مردانه و تخمک های زنانه در فضای آزمایشگاهی با هم ترکیب می شوند و بعد از این که بارور شد به داخل رحم زنان منتقل می شود. در مواردی که زنان با آسیب هایی در ناحیه لوله های فالوپ مواجه شده باشند باید از این روش درمانی کمک بگیرند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی کم تهاجمی است که با ایجاد یک یا چندین برش کوچک بر روی شکم، لاپاراسکوپ وارد شکم می شود و توسط آن اندام لگنی و اندام های داخل حفره ی شکمی بررسی می شود. در صورت وجود فیبروئید، کیست، چسبندگی، عفونت و آندومتریوز که ممکن است دلیل ناباروری باشد، می توان توسط لاپاراسکوپی این عارضه ها را تشخیص و درمان کرد.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی یکی دیگر از روش های تشخیص علل ناباروری و درمان آن است. که در این روش پزشک متخصص زنان ابزاری را از طریق ناحیه تناسلی وارد رحم می کند و را از طریق آن می تواند مشکلات رحم و لول های رحم و بررسی و در صورت نیاز درمان کند.

میکرواینجکشن یا icsi

بهترین روش درمانی در مواردی که اسپرم های با کیفیت مردان کم باشد. بنابراین بعد از این که اسپرم ها از مردان گرفته شد ابتدا اسپرم های سالم تعیین می شوند و جداسازی می شوند و سپس به تخمک های زنان اضافه می شود تا بعد از ترکیب به داخل رحم زنان تزریق گردد.

رحم جایگزین یا رحم اجاره ای

برخی از زنان به لحاظ میزان و کیفیت تخمک ها مشکلی ندارند اما رحم شان دارای مشکلاتی است که نمی توانند جنین را در داخل آن نگه داری کنند. در این موارد برخی از زنان داوطلب می شوند که جنین را در رحم خود پرورش دهند و در نهایت بعد از زایمان نوزاد را به پدر و مادر اصلی شان تحویل دهند.

اهدا تخمک

تخمک اهدایی از جمله روش های کمک باروری است. در مواردی که زنان تخمک کافی نداشته باشند و یا این که تخمک ها از کیفیت لازم برای لقاح موفق برخوردار نباشند از دیگر زنانی که در سنین باروری هستند تخمک دریافت می شود. این تخمک ها با اسپرم های همسر زن اصلی ( دریافت کننده) ترکیب می شود و به داخل رحم وی تزریق می شود. پس از آن جنین در رحم مادر اصلی اش پرورش داده می شود.

روش GIFT و ZIFT

در روش ZIFT تخمک هایی که در فضای آزمایشگاهی ترکیب شده اند به مدت ۲۴ ساعت در داخل رحم تزریق نمی شوند. بعد از گذشت این زمان و در نهایت بعد از لقاح، تخمک های بارور شده به داخل رحم منتقل می شود. اما در روش GIFT بلافاصله بعد از ترکیب با اسپرم تخمک ها وارد رحم می شوند. این دو روش درمان نازایی چندان رایج نیستند و در مواری کاربرد دارند که روش آی وی اف نتیجه بخشی لازم را نداشته باشد.

هر کدام از روش های فوق با تکنولوژی پیشرفته امروزی قابل انجام است.

کلام نهایی

با کمک روش های درمانی فوق می توانید برای همیشه به نازایی تان خاتمه دهید و طعم شیرین فرزند آوری و معجزه خلقت را بچشید. به شما توصیه می کنیم برای طی کردن موفقیت آمیز مراحل فوق حتما به بهترین متخصص زنان و درمانگر ناباروری مراجعه کنید. تا با اطمینان درمان را آغاز کنید.

تمامی روش هایی که در این مقاله نام بردیم از سوی پزشکان و متخصصین مربوطه مورد تایید هستند و در بسیاری از مراکز درمان ناباروری به طور گسترده ای در حال انجام هستند. در زیر همین مقاله در بخشی با عنوان کامنت ها امکانی را فراهم کرده ایم که در صورت تمایل می توانید با ما در ارتباط باشید و پرسش های خود را در زمینه انواع روش های درمان نازایی و نیز مشکلاتی و عوارض احتمالی آن ها با ما درمیان بگذارید. در اسرع وقت پاسخ تخصصی سوال های شما را با بیانی ساده در اختیارتان قرار خواهیم داد.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟ سلامت اندام تناسلی زنان از اهمیت بسیاری برخورد دار است، به همین خاطر است که روش های متعددی...

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان کابوس های زنان زمانی قد علم می کنند که وارد دوران باروری می شوند، دورانی که از اولین تجربه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.