031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

کیست رحم

کیست نامی آشنا که عموم خانم ها حتی دختران مجرد نیز با این نام آشنا هستند. علت ایجاد کیست متفاوت است و شاید خانم ها  اطلاعات محدودی نسبت به آن داشته باشند و با مشاهده علائم آن متوجه چنین مشکلی نشوند اما همین بیماری به ظاهر ساده می تواند خطرناک شود اگر به موقع درمان نشود. در نتیجه دکتر زهرا واحد پور در رابطه با کیست، انواع آن و راه های درمان آن  در این مقاله برای شما همراهان عزیز مطالب مفید و کاملی را بیان خواهد کرد که به طور حتم  بسیاری از سوالات و نگرانی شما خانم ها را در رابطه با این بیماری از بین خواهد برد در نتیجه در این مقاله ما را همراهی کنید.

کیست رحم چیست؟

اگر بخواهیم رحم را در یک جمله برای شما عزیزان توصیف کینم باید به این صورت بیان کنیم که  رحم یک گلابی وارونه است که در وسط بین مثانه قرار دارد. رحم شامل سه بخش داخلی، میانی و خارجی  است. رحم به خاطر عضو اصلی باروری در خانم از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و باید به طور منظم غربالگری های دهانه رحم انجام شود . کیست های رحم دلایل زیادی دارند و با توجه به علت تقسیم بندی می شوند. در ادامه بخشی ازکیستهای شایع رحمی را معرفی می نماییم.

اما در درجه اول در رابطه با مهمترین و گسترده ترین نوع کیست در بین خانم ها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و آن هم کیست رحم است که سالانه خانم های زیادی را درگیر خود کرده چه از نوع خفیف و چه از نوع حاد آن.

کیست رحم در دیواره های رحم به وجود می آید و با روش های تشخیصی مانند سونوگرافی قابل بررسی است . کیست تخمدان نیز به خاطر آزاد نشدن فولیکول ها در تخمک گذاری به وجود می آید .

کیست اندومتریوز

این نوع کیست ها به خاطر سلول های ایجاد شده بین جدار داخلی و جدار میانی عضلانی رحم به وجود می آید . این سلول ها به جز رحم در قسمت های مختلف بدن نیز مشاهده می شوند.

ادنومیوز

این نوع کیست در جدار داخل رحم و در قسمت عضلانی رحم ایجاد می شود. معمولا این نوع کیست ها در افرادی که زایمان سزارین و یا سقط جنین داشته اند بیشتر دیده می شود. همچنین زنان که دوره قاعدگی طولانی با خونریزی شدید را می گذرانند و سابقه ارثی این بیماری را دارند. ممکن است مشکوک به این نوع کیست در داخل رحم خود باشند در نتیجه باید به طور منظم به پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه قرار بگیردند. البته این نکته را باید بیان کرد که این نوع کیست بیشتر در خانم های متاهل بروز خواهد کرد و بهتر است که خانم متاهل و مادر ها این نوع کیست را بیشتر جدی بگیرند.

این نوع کیست بدون علامت بوده و با دقت در نظم و طبیعی بودن دوره قاعدگی می توانید متوجه آن شوید.

فیبروم

فیبروم رحم ، بیماری که خانم ها آشنایی بیشتری با آن دارند. فیبروم ها سلول های عضلانی هستند که گاهی در سونوگرافی ها به صورت کیست داخل رحم خود را نشان می دهد. فیبروم ها توده های خوش خیم هستند که وجود آن نگران کننده نیست اما باید بعد از مشخص شدن سریعا درمان شود تا حجم آن افزایش نیابد. در برخی موارد خانم ها آنقدر دیر برای درمان مراجعه می کنند که وزن فیبروم به چند کیلو نیز می رسد . فیبروم ها با علائمی مانند خونریزی شدید ، درد و فشار آوردن به اطراف رحم ، همراه هستند.

کیست رحم

کیست رحم

علائم فیبروم رحم

حال علائم فیبروم رحم چیست و چطور می توان به وجود آن پی برد؟ در واقع این سوال در رابطه با فببروم رحم برای خانم ها ایجاد خواهد شد که آیا فیبروم رحم یک بیماری خاموش است که بعد از وخیم شدن در رحم مشکلات جدی برای خانم ها به وجود آورد یا یک بیماری است که به محض ایجاد در رحم از خود علائمی را بروز خواهد داد؟ برای دریافت پاسخ سوالات درباره فیبروم رحم در ادامه مقاله همراه ما باشید همچنین شما همراهان عزیز می توانید با مطالعه مقاله فیبروم رحم و علت ایجاد آن در وبسایت شخصی خانم دکتر زهرا واحدپور اطلاعات جامع و کامل تری را در این زمینه به دست آوردید.

 

باید بدانید برخی علائم فیبروم غیر قابل تشخیص بوده و  توسط چشم و بدون استفاده از تجهیزات پزشکی قابل تشخیص نخواهد بود. اما علائمی دارد که می توان با استفاده از آن پی به چنین بیماری در رحم خانم ها برد این علائم عبارت است از:

 • احساس فشار مثانه که با تکرر ادرار همراه است،
 • احساس یبوست پیوسته و درد شکمی که می تواند با ناباروری نیز همراه باشد.

خطرات کیست رحم 

ایجاد کیست در تخمدان خطرات جدی به دنبال ندارد اما در برخی موارد ممکن است باعث تغییر در موقعیت تخمدان ها شود و جریان خون را قطع کند که بیمار به صورت دردهای شدید شکمی آن را تجربه می کند و در موارد شدید مجبور به خارج کردن کیست می شود.

کیست ها به ندرت به سرطان تبدیل می شوند و عموما با مصرف دارو و یا جراحی درمان می شود اما ممکن است ایجاد تومورهایی کند که خوش خیم هستند مانند کیست درمویید که یک تومور خوش خیم محسوب می شود و احتمال بدخیمی آن و ایجاد سرطان بسیار کم است.

کیست درمویید دکتر زهرا واحدپور فرد

کیست تخمدان چیست؟

در درجه اول باید بیان کنیم که تخمدان کدام ناحیه از رحم خانم ها قرار دارد و چه وظیفه ایی را بر عهده دارد و اگر دچار کیست شود در روند آن چه مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

به طور حتم همه بانوان می دانند که تخمدان در کجای رحم آن ها واقع شده تخمدان ها یک جفت غده بیضوی شکل هستند که دردو طرف رحم قرار دارند و ازطریق لوله های فالوپ به یکدیگر متصل شده اند. تخمدان ها هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن (هورمون هایی که عادت ماهیانه را تنظیم می کنند) و تخمک را تولید می کنند. در یک فرد سالم هر ماه یک تخمک کامل شده و به داخل رحم پرتاب می گردد. در افرادی که دارای کیست تخمدان هستند، تخمک کامل می شود اما به داخل رحم پرتاب نمی شود. در این صورت  هرگاه تخمک های آماده آزادسازی ، پاره نشوند یک ساک حاوی مایع در تخمدان به وجود می آید که به آن کیست تخمدان می گویند.

به زبان ساده تر کیست تخمدان، توده های کیسه مانندی هستند که درونشان پر از مایع است که در داخل یا روی تخمدان رشد می کنند. اندازه این کیست ها به کوچکی نخود یا به بزرگی یک پرتقال است و در زمان تخمک گذاری ایجاد می شوند. بیشتر کیست های تخمدان خود به خود یا با مصرف قرص در مدت ۶ تا ۸ هفته از بین می روند. اغلب کیست ها بدون علامت هستند، اما برخی از آن ها می توانند دردناک باشند یا قاعدگی سخت ایجاد کنند.

جالب است بدانید که بسیاری از بانوانی که سیکل قاعدگی فعال دارند، بدون اینکه اطلاعی داشته باشند حداقل یک بار در طول زندگی خود  کیست تخمدان داشته اند. بسیاری از بانوان مشکلاتی مانند اختلال قاعدگی و موهای زائد صورت دارند و نمی دانند برای حل این مشکلات چه باید بکنند. در برخی موارد با مراجعه این افراد به متخصص زنان کیست تخمدان تشخیص داده می شود.

کیست رحم

کیست رحم

متاسفانه به دلیل باورهای غلط گذشته هنوز هم بعضی از دختران به دلیل عدم اطلاع از اهمیت این موضوع ها آن را حتی با خانواده هم در میان نمی گذارند. و شاید در برخی از مواقع اطلاعات کافی از این علائم و دردهای ناخودآگاه ندارند در نتیجه این کسیت های تخمدان که در واقع یک بیماری خوش خیم محسوب می شود موجب ایجاد بیماری سخت در دختران خواهد شد.

در نتیجه خانم دکتر زهرا واحدپور به شدت بر روی این موضوع تاکید بسیار بسیار دارند که اگر دختران جوان و باکره بین ۱۸ تا ۲۵ و حتی به بالا علائمی را مشابه با علائم یاد شده در قسمت بالا مشاهده کردند حتما به دکتر و متخصص زنان مراجعه کنند و مورد معاینه قرار بگیرند تا در آینده و در دوارن ازدواج به خصوص بارداری با مشکل حاد و جدی مواجه نشوند.

علائم کیست تخمدان

یکی از علائم شایع که می تواند علاوه بر اینکه یکی از نشانه های وجود کیست در خانم ها باشد دارای دلایل مختلف دیگی هم باشد، نامنظمی در دوران قاعدگی است. ایجاد اختلال در نظم دوران قاعدگی در واقع تنها نشانه وجود کیست در بدن خانم ها نیست و همانطور که بییان شد می تواند  علت های مختلف دیگری را هم به همراه داشته باشد. این بی نظمی می تواند با زودتر شدن دوره قاعدگی و یا خونریزی های طولانی و یا عقب افتادن دوران قاعدگی همراه باشد. در نتیجه خانم ها باید مراقب دوران و نظم قاعدگی خود باشند به خصوص خانم های متاهل.

 

 

از علائم دیگری که میتواند بیانگر وجود کیست تخمدان در خانم ها باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد شکم ، کمر یا ران
 • درد در هنگام روابط جنسی
 • گاهی نفخ شکم
 • قاعدگی نامنظم
 • استخوان لگن دردناک
 • احساس تهوع
 • احتمال استفراغ
 • حرکات روده دردناک

علائم کیست تخمدان بدخیم عبارتند از:

 • تب
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تنفس سریع و پی در پی
 • درد شدید لگن

درمان کیست تخمدان

کیست های ایجاد شده عموما خوش خیم هستند و در دوره درمانی کوتاه درمان می شود . کیست های بدخیم در افراد با سن بالا شیوع بیشتری دارد. اما اغلب در مدت زمان ۲ ماه درمان می شوند. در نتیجه کیست های تخمدان بیماری هایی نیست که فرد را برای درمان نگران کند و جز بیماری های خوش خیم به حساب خواهد آمد اما متاسفانه موارد استثنایی هم در بین خانم ها به چشم خورده است که کیست های تخمدان موجب ایجاد سرطان تخمدان شده است.

از انواع روش های کیست تخمدان می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد بارداری: این قرص ها به منظور تنظیم هورمون ها و کاهش خطر رشد بیشتر کیست ها تجویز می شوند.
 • لاپاراسکوپی: این روش در صورتی که کیست شما خوش خیم باشد و با هدف حذف کیست تخمدان به طور کامل انجام می شود. چهار برش کوچک روی شکم و زیر ناف ایجاد شده و با وسایل تخصصی و پیشرفته که مجهز به دوربینی با بزرگ نمایی ۱۵-۲۰ هستند، جراحی با دقت بسیار انجام می شود.
 • لاپاراتومی: اگر کیست شما بزرگ باشد، برش بزرگی به صورت طولی یا عرضی روی شکم ایجاد شده و پزشک کیست را خارج می کند. سپس از کیست نمونه برداری می کند و در صورتی که سرطان زا باشد، ممکن است نیاز باشد که رحم و تخمدان ها برداشته شوند.

فرق کیست تخمدان با فیبروم رحم چیست؟

بسیاری از بیماری های رحمی و نشانه های آن ها به یکدیگر شبیه هستند و سردرگمی ایجاد می کنند. فرق کیست با فیبروم رحم چیست؟ بدون شک اگر تا اینجا مقاله همراه با بوده باشید این سوال در ذهن شما به وجود خواهد امد که فرق بین این دو بیماری چیست؟

تنها شباهت بین فیبروم رحم و کیست تخمدان این است که هر دو می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه لگن و شکم شوند. اگر متوجه درد در یک طرف خاص شدید، ممکن است تنها نشانه کیست تخمدان باشد و اگر نشانه هایی دارید که بر ادرار یا قاعدگی اثر می گذارد، می تواند نشان دهنده فیبروم رحم باشد.

کیست رحم

رژیم غذایی برای درمان کیست تخمدان!!؟

شاید این سوال برای همه افرادیی که دچار این بیماری شده اند به وجود آید که آیا کیست خمدان با کمک رژیم غذایی از بین می رود و یا رژیم غذایی از بروز این بیماری جلوگیری خواهد کرد؟ برای پاسخ به سوال که آیا رژیم غذایی در درمان کیست تخمدان تاثیر دارد باید بگوییم که خیر رژیم غذایی تنها میتواند از بروز از بیماری جلوگیری کند و یا آن را به تعویق بی اندازد در واقع با تغییر لایف استایل از بروز کیست ها ی تخمدان جلوگیری ۹۰ درصدی را  می توانید به عمل آورید.

اولین قدم در درمان کیست تخمدان، تغییر روش تغذیه است زیرا خوراکی ها نقش مهمی در درمان این بیماری دارند. غذاهای مضر برای کیست تخمدان عبارتند از:

 • مواد غذایی که مواد نگه دارنده دارند مانند انواع کنسروها و آب معدنی نخورید.
 • غذاهایی مانند پیتزا، الویه، آش رشته، هلیمف ماکارونی، لازانیا، حلوا، شیرینی تر، کله پاپه و لوبیا نخورید.
 • مواد غذایی که اگر با هم مصرف شوند هضمشان دچار مشکل می شود مانند شیر، میوه و تنقلات را با هم نخورید. همچنین هضم گوشت قرمز به مدت ۱۲ ساعت برای دستگاه گوارش طول می کشد.
 • بهتر است ماست یا سالاد را همراه با غذا نخوردید.

کلام آخر

با توجه به موارد توضیح داده شده ، داشتن کیست چه در تخمدان و چه در جداره های رحم می تواند خطرناک باشد و تاثیر منفی در رحم به جا بگذارد اگر به موقع درمان نشود. و اختلالاتی در دوران بارداری و قبل بارداری برای خانم ها به وجود آورد پس لطفا این بیماری را جدی بگیرید و در صورت بروز هر کدام از علائم به پزشک و متخصص زنان مراجعه کنید.

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.
 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *