031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / بیماری های زنان / خونریزی غیر طبیعی رحم
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم زمانی اتفاق می‌افتدکه شخص دچار خونریزی شدید یا غیر نرمال از رحم شود. همچنین این نوع خونریزی ممکن است حتی در سیکل قاعدگی هم رخ دهد و کسانی که در دوران یائسگی قرار دارند و یا تحت نظر پزشک با هرمون درمانی هستند.

فهرست عناوین

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

از جمله علل موثر در خونریزی غیر طبیعی رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناهنجاری های ساختاری در رحم، مانند
 • فیبروم (تومور خوش خیم مخاط رحم)
 • پولیپ
 • سرطان رحم
 • سرطان دهانه رحم
 • داروهای رقیق کننده خون
 • اختلالات مربوط به پلاکت
 • تغییرات هورمونی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک، شرایطی است که با تشکیل کیست در تخمدان ها همراه می باشد. این اختلال، می‌تواند باعث برهم خوردن نظم سیکل قاعدگی شود.
علت خونریزی غیر طبیعی رحم

این سندرم، زمانی ظاهر می شود که نظم هورمون ها برهم بخورد و فرد معمولا با مشکلات باروری روبرو خواهد شد.

از دیگر عوارض این اختلال می توان به رشد موهای زائد در بدن و صورت اشاره کرد. موهای ناحیه فرق سر نیز به مرور نازک تر خواهند شد.

تغییرات هورمونی عمدتا در خانم ها در سنین یائسگی و قبل از آن دیده می شود. این تغییرات می‌تواند باعث ضخیم شدن اندومتریوم شود، که با خونریزی و یا بر هم خوردن نظم سیکل قاعدگی همراه است.

در خانم های یائسه، هر نوع خونریزی ‌غیر طبیعی بوده و‌ باید بررسی شود. با شروع یائسگی و یا از چند سال قبل، تخمک گذاری قطع می شود و در چنین شرایطی، خونریزی های روشن تر، سبک تر و نامنظم تر از سیکل قاعدگی مشاهده خواهد شد.

خونریزی غیر طبیعی می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. بارداری می تواند یکی از علل این خونریزی در خانم های جوان باشد.

خونریزی غیر طبیعی رحم می تواند به دلیل مصرف قرص های پیشگیری از بارداری باشد.

ضخیم شدن مخاط رحم نیز می تواند از جمله دلایل خونریزی رحمی در خانم های چهل و پنجاه سال باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که ضخیم شدن مخاط رحم می تواند نشانه ای باشد از سرطان رحم. به همین خاطر، خونریزی در این سنین حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

متروراژی: این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار خونریزی و یا لکه بینی در فاصله بین سیکل های قاعدگی می‌شود.

الیگومنوره : زمانی اتفاق می‌افتد که فاصله بین دو  سیکل قاعدگی از ۳۵ روز بیشتر شود.

پلی منور: زمانی رخ می‌دهد که فاصله بین دو  سیکل قاعدگی از ۲۱ روز کمتر شود.

منوراژی: زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به دلیل داشتن تومورهای بدخیم میزان خونریزی‌اش بیشتر از ۸۰ سی سی است.

هیپومنوره:  به شرایطی گفته می‌شود که میزان خونریزی بسیار خفیف است و اغلب برای کسانی که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند مشاهده می‌شود.

از جمله دیگر عوامل رایج خونریزی در زنان زمانی اتفاق می‌افتد که حاملگی را تجربه می‌کنند و  در دهه اول و دوم جوانی خود یعنی ۲۰ یا ۳۰سالگی هستند. شمار زیادی از زنان در ماه‌های اول حاملگی نرمالشان دچار خونریزی  می‌شوند. بعلاوه زنانی که از قرص‌های ضدبارداری و یا از ابزاری مانند آی یو دی استفاده می کنند. حتی ممکن است در زنانی که در دهه ۴۰ و یا ابتدای دهه ۵۰ زندگی شان هستند به دلیل یائسگی به خصوص در اوایل یائسگی خود، چون تخمک گذاری انجام نمی‌شود خونریزی غیر نرمال رحمی زیاد و یا خفیف نامنظم داشته باشند

علائم و نشانه های خونریزی غیر طبیعی رحم

از جمله علائم شایع خونریزی غیر طبیعی رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی شدید سیکل قاعدگی
 • خونریزی در زمان های غیر عادی مانند ما بین سیکل قاعدگی، بعد از رابطه جنسی و یا در طول دوران یائسگی
 • طولانی شدن سیکل قاعدگی بیش از هفت روز

تشخیص غیر عادی بودن خونریزی رحمی

آزمایش هایی که پزشک تجویز می دهد به عامل سن بستگی دارد و همچنین اگر احتمال حاملگی زیاد باشد پزشک ممکن است برای اطمینان یک تست حاملگی را پیشنهاد کند. همچنین امکان دارد که بجز آزمایش‌های دیگر یک آزمایش بخاطر کاهش گلبول‌های خون را تجویز کند. بهتر است بدانید که خونریزی‌هایی اینگونه شدید موجب کم خونی و فقرآهن در بدن می شوند.

یک آزمایش دیگر برای اطمینان از عامل اصلی خونریزی آزمایش سونوگرافی از لگن است که وضعیت تخمدان‌ها و  رحم شما را به طور واضح مشخص می‌کند.

آزمایش دیگر نمونه برداری از غشاء داخلی رحم است. نمونه برداری به وسیله یک لوله پلاستیکی نازک که وارد رحم می‌شود و نام آن کاتتر است صورت می‌گیرد. پزشک با استفاده از یک سوند یک تکه کوچک از  پوشش درون رحم را برمی‌دارد. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نتیجه آزمایش نشان خواهد داد که فرد به سرطان مبتلاست  و همچنین تغییرات سلولی را نمایش می‌دهد.

برای تشخیص عفونت رحمی از تست پاپ اسمیر استفاده می‌شود.

تست بررسی عملکرد تیروئید، تا مشخص شود که تیروئید کم کار، پرکار و یا نرمال است.

آزمایش بعدی هیستروسکوپی است. لوله ای نازک با یک دوربین وارد رحم می‌شود. این دوربین به پزشک کمک می‌کند تا درون رحم را مشاهده کند و در صورتی که ناهنجاری یا مشکلی در آنجا ببیند از رحم نمونه بردای می‌کند.

پیشگیری از خونریزی غیر طبیعی رحم

 در صورتی که خونریزی غیر طبیعی رحمی به خاطر تغییرات رحمی اتفاق افتاده است به هیچ عنوان نمی‌توان از آن پیشگیری کرد. اگر مشکل بخاطر تغییرات هورمونی است می‌توان با کاهش وزن از آن پیشگیری کرد. میزان وزن شما می‌تواند در تولید هورمون‌ها تاثیرگذار باشد. با داشتن یک وزن متعادل می‌توان از خونریزی غیرنرمال رحمی جلوگیری کرد.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

  درمان خونریزی غیر طبیعی رحم 

درمان خونریزی های غیر طبیعی رحم شامل قرص های ضد بارداری، پروژستین و جراحی است. در ادامه این مطلب به روش های درمان خونریزی غیرطبیعی رحم به طور کامل می پردازیم.  

درون رحم شامل دو لایه است که لایه داخلی آن آندومتر نامیده می شود و لایه بیرونی اش هم ضخیم تر و ماهیچه ای است که میومتر نام دارد. توجه داشته باشید که قاعدگی حدودا ۱۰ الی ۱۴ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. با انجام تخمک گذاری مرتب و با نظم لایه آندومتر ماهیانه ضخیم تر می شود تا برای بارداری مهیا شود. در صورتی که بارداری اتفاق نیافتد. در وضعیت طبیعی میزان خونریزی بانوان در هر ماه که پریود اتفاق می افتد محدود است، تقریبا عددی کمتر از ۸۰ میلی لیتر است. ولی خونریزی هایی که به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و یا خونریزی های سنگین قاعدگی، با نام خونریزی های غیر طبیعی رحم شناخته می شوند. در مورد بانوانی که وارد دوران یائسگی شان شده اند  و از هورمون درمانی نیز استفاده نکرده اند، هر نوع خونریزی رحمی به عنوان خونریزی غیر طبیعی رحم شناخته می شوند. مواردی مانند پولیپ، فیبروم و آندومیوز از پر اهمیت ترین دلائل خونریزی غیرطبیعی رحم به حساب می آیند. با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب به روش های درمانی این مشکل بیشتر پردازیم

درمان خونریزی غیر ظبیعی رحم

روش های درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

راه های درمان خونریزی غیر طبیعی رحم شامل موارد زیر است:

 • روش اول: استفاده از قرص های ضد بارداری معمولا به منظور درمان خونریزی غیر طبیعی رحم توصیه می شود، البته برای مواردی که بی نظمی های هورمونی و تغییرات در ایجاد خونریزی های غیر طبیعی رحم دخیل باشند. قرص های ضد بارداری که به این منظور تجویز می شوند بیشتر برای بانوانی که تخمک گذاری نامنظم دارند موثر است. به این صورت با استفاده از این داروها سیکل خونریزی منظم می شود و موجب جلوگیری از رشد بعضی توده ها در آندومتر می شود. علاوه بر این، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم هم در کاهش این نوع خونریزی ها موثر است. در دوران یائسگی مصرف قرص های ضد بارداری و یا دیگر درمان های هورمونی می تواند در روند منظم کردن دوره های قاعدگی و جلوگیری از رشد  توده های آندومتر تاثیرگذار باشد.
 • روش دوم

پروژسترون هورمونی است که تخمدان تولید می کند و برای بانوانی که تخمک گذاری نامنظم و خونریزی غیرطبیعی رحم دارند هم موثر است.فرم سنتتیک پروژسترون، با نام پروژستین شناخته می شود. برای درمان خونریزی های غیر طبیعی رحمی مورد استفاده قرار می گیرد. پروژستین به طور معمول به شکل قرص و یک بار در روز برای مدت زمان ۱۰ الی ۱۲ روز در یک ماه تجویز می شود.  در بانوانی  که از پروژستین به صورت دوره ای مصرف می کنند، احتمال خونریزی واژنی دوره ای هست. درمان های دوره ای به صورت قطعی از بارداری جلوگیری نمی کنند. در این وضعیت درمانی در صورتی که خونریزی مورد نظر اتفاق نیافتد، احتمال بارداری هم وجود دارد.

 • روش سوم :

دستگاهی که داخل رحم قرار می گیردو بطور اختصاری آی یو دی خوانده می شود، دارای پروژستین است. استفاده از این دستگاه برای خانم هایی پیشنهاد می شود که خونریزی غیر طبیعی رحم دارند. این دستگاه  T شکل را متخصص زنان از راه واژن و سرویکس درون رحم قرار می گیرد. به این دستگاه آی یو دی رشته ای پلاستیکی متصل است که با چک کردن آن فرد می تواند بررسی کند که دستگاه سر جای خود قرار دارد یا خیر. این دستگاه به طور معمول می تواند با آزاد سازی پروژسترون، بیشتر از ۵۰ درصد خونریزی ها را کاهش دهد و همچنین به کاهش درد پریود کمک می کند. در بعضی بانوان استفاده از این دستگاه موجب توقف خونریزی قاعدگی شده و برای برطرف کردن آن باید دستگاه برداشته شود.

 • روش چهارم

عمل جراحی به برداشتن توده های رحمی غیرعادی همانند فیبروم رحمی و انواع پولیپ ها کمک می کند. به این نکته توجه کنید که پولیپ ها و فیبروم های رحمی موجب خونریزی غیر طبیعی رحم می شوند. بانوانی که نمی خواهند دوباره باردار شوند و خونریزی های سنگین رحمی را دوباره تجربه کنند، می توانند از شیوه تخریب آندومتر به منظور رفع خونریزی غیر طبیعی رحمی استفاده کنند. در این شیوه به کمک لیزر، گرما، سرما یا جریان الکتریسیته لایه درون رحمی آندومتر، تخریب می شود. خانم هایی که دچار فیبروم رحمی هستند به کمک روش های جراحی مانند میومکتومی می توانند از مشکل فیبروم رحمی و خونریزی های غیر طبیعی رحم خلاص شوند. روش دیگری که به درمان خونریزی های غیر طبیعی رحم کمک می کند آمبولیزاسیون شریان رحمی یا همان کاهش خونرسانی به رحم است. درمان خونریزی غیر طبیعی رحم، با برداشتن کامل رحم و یا هیسترکتومی هم انجام می شود. با انجام عمل هیسترکتومی تخمدان ها برداشته نمی شوند.

مشکلات زندگی با خونریزی غیر طبیعی رحم

بوجود آمدن این مشکل می‌تواند در زندگی شما تاثیر منفی داشته باشد. اینکه ندانید چه زمانی ممکن است خونریزی اتفاق بیافتد خود اش استرس زاست. بعلاوه داشتن خونریزی شدید در سیکل قاعدگی می‌تواند برای شخص مشکل ساز شود از جمله اینکه نمی‌تواند از خانه خارج شود و کارهای روتین‌اش در این دوره محدود می‌شوند.  نکته دیگر این است که باید از وجود آهن کافی در برنامه غذاییتان مطمئن شوید. همچنین پزشک شما برای جلوگیری از کم خونی می‌تواند مکمل آهن برایتان تجویز بکند.

سوالاتی که بهتر است از پزشکتان بپرسید

عامل اصلی در ایجاد خونریزی غیر نرمال من چیست؟

شرایط من چقدر جدی است؟

آیا خطر و یا مشکل دیگری برای سلامت من وجود دارد؟

گزینه‌های درمانی شما برای رفع مشکل من چیست؟

مزایا و خطرات این روش درمانی برای من چیست؟

آیا این درمان، مشکلی برای حاملگی من در آینده ایجاد می‌کند؟

جراحی برداشت نمونه از غشاء داخلی رحم دوره نقاهت کوتاهتری در مقایسه با عمل هیستروسکوپی دارد. همچنین این نوع عمل احتیاجی به هیچگونه بیهوشی یا ماندن بیمار پس از عمل در بیمارستان ندارد.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ Comments
 1. زهرا

  وقت بخیر برای بیماری خونریزی رحم من داروی کپسول گلنار رو مصرف کردم اما نمیدونم باید تا چ۵ مدت مصر ف کنم که اثر بذاره راستی من این دارو رو از سایتی به اسم پونه مارکت خریدیم نمیدونم معتبره یا نه شما اطلاعی دارین؟

  Reply
  • دکتر زهرا واحدپور

   خیر اطلاعی ندارم

   Reply
Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *