دکتر زهرا واحدپور فرد / بیماری های زنان / خونریزی غیر طبیعی رحم
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم زمانی اتفاق می‌افتدکه شخص دچار خونریزی شدید یا غیر نرمال از رحم شود. همچنین این نوع خونریزی ممکن است حتی در سیکل قاعدگی هم رخ دهد و کسانی که در دوران یائسگی قرار دارند و یا تحت نظر پزشک با هرمون درمانی هستند.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

از جمله علل موثر در خونریزی غیر طبیعی رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناهنجاری های ساختاری در رحم، مانند
 • فیبروم (تومور خوش خیم مخاط رحم)
 • پولیپ
 • سرطان رحم
 • سرطان دهانه رحم
 • داروهای رقیق کننده خون
 • اختلالات مربوط به پلاکت
 • تغییرات هورمونی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک، شرایطی است که با تشکیل کیست در تخمدان ها همراه می باشد. این اختلال، می‌تواند باعث برهم خوردن نظم سیکل قاعدگی شود.

این سندرم، زمانی ظاهر می شود که نظم هورمون ها برهم بخورد و فرد معمولا با مشکلات باروری روبرو خواهد شد.

از دیگر عوارض این اختلال می توان به رشد موهای زائد در بدن و صورت اشاره کرد. موهای ناحیه فرق سر نیز به مرور نازک تر خواهند شد.

تغییرات هورمونی عمدتا در خانم ها در سنین یائسگی و قبل از آن دیده می شود. این تغییرات می‌تواند باعث ضخیم شدن اندومتریوم شود، که با خونریزی و یا بر هم خوردن نظم سیکل قاعدگی همراه است.

در خانم های یائسه، هر نوع خونریزی ‌غیر طبیعی بوده و‌ باید بررسی شود. با شروع یائسگی و یا از چند سال قبل، تخمک گذاری قطع می شود و در چنین شرایطی، خونریزی های روشن تر، سبک تر و نامنظم تر از سیکل قاعدگی مشاهده خواهد شد.

خونریزی غیر طبیعی می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. بارداری می تواند یکی از علل این خونریزی در خانم های جوان باشد.

خونریزی غیر طبیعی رحم می تواند به دلیل مصرف قرص های پیشگیری از بارداری باشد.

ضخیم شدن مخاط رحم نیز می تواند از جمله دلایل خونریزی رحمی در خانم های چهل و پنجاه سال باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که ضخیم شدن مخاط رحم می تواند نشانه ای باشد از سرطان رحم. به همین خاطر، خونریزی در این سنین حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

متروراژی: این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار خونریزی و یا لکه بینی در فاصله بین سیکل های قاعدگی می‌شود.

الیگومنوره : زمانی اتفاق می‌افتد که فاصله بین دو  سیکل قاعدگی از ۳۵ روز بیشتر شود.

پلی منور: زمانی رخ می‌دهد که فاصله بین دو  سیکل قاعدگی از ۲۱ روز کمتر شود.

منوراژی: زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به دلیل داشتن تومورهای بدخیم میزان خونریزی‌اش بیشتر از ۸۰ سی سی است.

هیپومنوره:  به شرایطی گفته می‌شود که میزان خونریزی بسیار خفیف است و اغلب برای کسانی که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند مشاهده می‌شود.

از جمله دیگر عوامل رایج خونریزی در زنان زمانی اتفاق می‌افتد که حاملگی را تجربه می‌کنند و  در دهه اول و دوم جوانی خود یعنی ۲۰ یا ۳۰سالگی هستند. شمار زیادی از زنان در ماه‌های اول حاملگی نرمالشان دچار خونریزی  می‌شوند. بعلاوه زنانی که از قرص‌های ضدبارداری و یا از ابزاری مانند (IUD) استفاده می کنند. حتی ممکن است در زنانی که در دهه ۴۰ و یا ابتدای دهه ۵۰ زندگی شان هستند به دلیل یائسگی به خصوص در اوایل یائسگی خود، چون تخمک گذاری انجام نمی‌شود خونریزی غیر نرمال رحمی زیاد و یا خفیف نامنظم داشته باشند

علائم و نشانه های خونریزی غیر طبیعی رحم

از جمله علائم شایع خونریزی غیر طبیعی رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی شدید سیکل قاعدگی
 • خونریزی در زمان های غیر عادی مانند ما بین سیکل قاعدگی، بعد از رابطه جنسی و یا در طول دوران یائسگی
 • طولانی شدن سیکل قاعدگی بیش از هفت روز

تشخیص غیر عادی بودن خونریزی رحمی

آزمایش هایی که پزشک تجویز می دهد به عامل سن بستگی دارد و همچنین اگر احتمال حاملگی زیاد باشد پزشک ممکن است برای اطمینان یک تست حاملگی را پیشنهاد کند. همچنین امکان دارد که بجز آزمایش‌های دیگر یک آزمایش بخاطر کاهش گلبول‌های خون را تجویز کند. بهتر است بدانید که خونریزی‌هایی اینگونه شدید موجب کم خونی و فقرآهن در بدن می شوند.

یک آزمایش دیگر برای اطمینان از عامل اصلی خونریزی آزمایش سونوگرافی از لگن است که وضعیت تخمدان‌ها و  رحم شما را به طور واضح مشخص می‌کند.

آزمایش دیگر نمونه برداری از غشاء داخلی رحم است. نمونه برداری به وسیله یک لوله پلاستیکی نازک که وارد رحم می‌شود و نام آن کاتتر است صورت می‌گیرد. پزشک با استفاده از یک سوند یک تکه کوچک از  پوشش درون رحم را برمی‌دارد. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نتیجه آزمایش نشان خواهد داد که فرد به سرطان مبتلاست  و همچنین تغییرات سلولی را نمایش می‌دهد.

برای تشخیص عفونت رحمی از تست پاپ اسمیر استفاده می‌شود.

تست بررسی عملکرد تیروئید، تا مشخص شود که تیروئید کم کار، پرکار و یا نرمال است.

آزمایش بعدی هیستروسکوپی است. لوله ای نازک با یک دوربین وارد رحم می‌شود. این دوربین به پزشک کمک می‌کند تا درون رحم را مشاهده کند و در صورتی که ناهنجاری یا مشکلی در آنجا ببیند از رحم نمونه بردای می‌کند.

پیشگیری از خونریزی غیر طبیعی رحم

 در صورتی که خونریزی غیر طبیعی رحمی به خاطر تغییرات رحمی اتفاق افتاده است به هیچ عنوان نمی‌توان از آن پیشگیری کرد. اگر مشکل بخاطر تغییرات هورمونی است می‌توان با کاهش وزن از آن پیشگیری کرد. میزان وزن شما می‌تواند در تولید هورمون‌ها تاثیرگذار باشد. با داشتن یک وزن متعادل می‌توان از خونریزی غیرنرمال رحمی جلوگیری کرد.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم با توجه به علت بروز در نظر گرفته می شود و شامل اقدامات زیر‌ می باشد:

 • درمان هورمونی
 • مصرف قرص های پیشگیری از‌ بارداری
 • درمان جراحی

روش های جراحی در درمان‌ خونریزی غیر طبیعی رحم در نظر گرفته می شود. که انتخاب این روش ها به شرایط بیمار نیز بستگی دارد.

در صورتی که مشکلات ساختاری مانند پولیپ و ‌فیبروم علت خونریزی غیر طبیعی باشند، جراحی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

آمبولیزاسیون شریان رحم، یکی از روش های جراحی است. در این روش، جریان خون با قرار دادن ذرات ریزی در رگ های رحم، به فیبروم قطع خواهد شد. این کار به کوچک شدن فیبروم نیز کمک می کند.

امکان برداشت فیبروم رحم به روش جراحی نیز وجود دارد. با انجام جراحی، رحم حفظ می شود و ‌فرد در آینده مشکلی برای باروری نخواهد داشت. این روش جراحی، میومکتومی نام دارد.

اندومتریال ابلیشن، روش جراحی دیگری است که در آن، لایه های مخاطی رحم تخریب خواهد شد. این روش جراحی، به خانم‌هایی که در آینده قصد بارداری دارند، توصیه نمی شود.

در این روش، لایه مخاطی رحم با استفاده از لیزر، حرارت و ‌یا فریز کردن برداشته خواهد شد.

هیستروکتومی، گزینه آخر جراحی است که در آن، رحم برداشته می شود. این روش‌ معمولا زمانی تجویز می‌شود که خونریزی با سایر روش های درمانی کننرل نشده باشد.

سرطان و‌ یا تغییرات سرطانی در اندومتریوم با این روش، درمان می‌شوند.

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

مشکلات زندگی با خونریزی غیر طبیعی رحم

بوجود آمدن این مشکل می‌تواند در زندگی شما تاثیر منفی داشته باشد. اینکه ندانید چه زمانی ممکن است خونریزی اتفاق بیافتد خود اش استرس زاست. بعلاوه داشتن خونریزی شدید در سیکل قاعدگی می‌تواند برای شخص مشکل ساز شود از جمله اینکه نمی‌تواند از خانه خارج شود و کارهای روتین‌اش در این دوره محدود می‌شوند.  نکته دیگر این است که باید از وجود آهن کافی در برنامه غذاییتان مطمئن شوید. همچنین پزشک شما برای جلوگیری از کم خونی می‌تواند مکمل آهن برایتان تجویز بکند.

سوالاتی که بهتر است از پزشکتان بپرسید

عامل اصلی در ایجاد خونریزی غیر نرمال من چیست؟

شرایط من چقدر جدی است؟

آیا خطر و یا مشکل دیگری برای سلامت من وجود دارد؟

گزینه‌های درمانی شما برای رفع مشکل من چیست؟

مزایا و خطرات این روش درمانی برای من چیست؟

آیا این درمان، مشکلی برای حاملگی من در آینده ایجاد می‌کند؟

جراحی برداشت نمونه از غشاء داخلی رحم دوره نقاهت کوتاهتری در مقایسه با عمل هیستروسکوپی دارد. همچنین این نوع عمل احتیاجی به هیچگونه بیهوشی یا ماندن بیمار پس از عمل در بیمارستان ندارد.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
کیست رحم

کیست رحم

کیست نامی آشنا که عموم خانم ها حتی دختران مجرد نیز با این نام آشنا هستند. علت ایجاد کیست متفاوت است و شاید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.