۰۳۱-۵۵۵۷۶۷۹۹
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
همه چیز درباره جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

چه موقع نیاز به جراحی لاپاراسکوپی خواهیم داشت؟

مشکلات رحم جزو شایع ترین بیماری های زنان محسوب می شود و به خاطر مهم بودن این عضو بدن بانوان، از حساسیت بالایی برخوردار است. با پیشرفت علم و تکنولوژی هر روزه شرایطی فراهم می شود که امکانات تشخیص بیماری های بانوان و روند درمانی آن با سهولت بیشتری انجام شود. یکی از این ابزارها که امروزه به کمک متخصصان آمده ، دستگاه لاپاراسکوپ است که با بالا بردن دقت و موفقیت جراحی ، کمک شایانی به جوامع پزشکی و بیماران نموده است. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد جراحی لاپاراسکوپی به دست آورید.

 

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی ابزاری است که به صورت کم تهاجم به درمان بیماری می پردازد اینگونه که به جای برش بزرگ و عمیق شکم برای جراحی ، تنها لازم است با برش های کوچک عمل جراحی انجام شود که خود باعث بهبودی سریع زخم و عوارض کمتر خواهد بود . این جراحی باعث می شود متخصص زنان بدون نیاز به برش دادن کامل شکم ، وضعیت بیمار را مشاهده نماید و عامل بیماری را از بین ببرد .

لاپاراسکوپی جزو ابزارهایی است که به کمک جراح و بیمار آمده تا علاوه بر تشخیص آسان بیماری ، بتواند عمل درمان نیز انجام دهد . لاپاراسکوپی لوله ای بلند و باریک است که مجهز به دوربین بوده و با ورود به شکم بیمار، از زاویه های مختلف، تصاویر واضح برای جراح روی مانیتور ارسال می کند که با وضوح بیشتری همراه است.

لاپاراسکوپی

 

تفاوت جراحی باز با جراحی لاپاراسکوپی

تفاوت عمده ای که جراحی لاپاراسکوی با جراحی باز دارد در برش های آن مشهود است. در جراحی باز برای اینکه جراح تسلط بیشتری داشته باشد ، مجبور است برش های بزرگتری ایجاد کند اما در لاپارسکوپی یک تا ۳ برش کوچک ایجاد می شود که نیاز به بستری شدن طولانی نیست . این برش ها قاعدتا خیلی زودتر از برش های جراحی باز بهبود می یابند و عوارض ناشی از آن نیز کمتر است . عموما بیماران پس از گذشت هفت روز به زندگی عادی خود باز می گردند و می توانند به صورت طبیعی فعالیت داشته باشند.

همچنین با توجه به دقیق بودن جراحی که متخصص می تواند با استفاده از نور و دوربین وضعیت بیمار را بهتر مشاهده کند، عمل جراحی درد کمتری خواهد داشت و بیمار بعد از انجام جراحی درد ناچیزی را احساس می کند که نسبت به جراحی باز تفاوت فاحشی دارد.

جراحی های باز می تواند باعث ایجاد فتق شود که این عارضه در لاپاراسکوپی بسیار کم رخ می دهد .

 

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

این جراحی توسط دستگاه لاپاراسکوپ که در انتهای لاله باریک آن دوربین قرار دارد، انجام می شود. به این صورت که با ایجاد برش کوچک لوله وارد شکم شده و اعضای داخل شکم و یا رحم مشاهده می شود. این جراحی با بیهوشی عمومی صورت می گیرد و بعد از ورود دستگاه برای اینکه داخل بدن قابل مشاهده باشد و بافت های شکم به لوله لاپاراسکوپی نچسبد ، گاز دی اکسید کربن و یا گاز نیتروژن وارد حفره می شود که با وجود آن شرایط ذکر شده فراهم می گردد.

بعد از اتمام جراحی که می تواند تشخیصی و یا تشخیصی – درمانی باشد ، گازها خارج می شوند و محل برش بسته می شود .

 

لاپاراسکوپی چه موقع به کار می رود؟

این جراحی بعد از اینکه مراحل ابتدایی تشخیص و درمان بدون نتیجه باشند، توصیه می شود. در این جراحی می توان دلایل مشکلات لگنی و شکمی را بررسی نمود که قبل از آن با روش های دیگر ممکن نبوده است. در حین جراحی و بررسی مشکل ، می توان در صورت وجود بیماری، سریعا درمان را انجام داد و این خود روند درمان را سریعتر می نماید. برخی از بیماری هایی که با لاپاراسکوپی قابل تشخیص و درمان هستند عبارتند از :

بررسی مشکلات بیماری آندومتریوز

مشکلات نازایی در زنان به راحتی قابل بررسی است .

چسبندگی رحم که بر اثر ایجاد بافت اسکار به وجود می آیند.

تشخیص و درمان انواع سرطان های داخلی

درمان کیست تخمدان

برای برطرف کردن مشکلات کف لگن مانند بی اختیاری ادرار در زنان

از بین بردن پولیپ رحم که در حین معاینه فضای داخلی رحم اگر مشاهده شود در همان عمل قابل برداشتن است.

این موارد بخشی از کاربرد های لاپارسکوپی است چرا که این دستگاه در حوزه های کولورکتال و یا مشکلات شکمی مانند کیسه صفرا، آپاندیس و … نیز کاربرد دارد که در این بحث نمی گنجد.

 

مزایای لاپاراسکوپی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، هدف اصلی جوامع پزشکی درمان بیماری ها، با کمترین عارضه است. در نتیجه این روش درمانی مزایایی در جهت رسیدن به این هدف وجود دارد که عبارتند از:

زمان بهبودی  کمتری نسبت به جراحی باز دارد.

نسبت به جراحی باز بیمار نیاز به بستری کمتری دارد و می تواند به منزل برود .

اندازه زخم ها کوچکتر است.

درصد وجود عفونت را بسیار کاهش می دهد.

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

 

علت انجام لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی همانطور که ذکر شد می تواند صرفا تشخیصی باشد و یا درمانی . یا در طول تشخیص بیماری در صورت روبرو شدن به مشکل، می توان در همان حین درمان نیز انجام شود. در نتیجه برای تشخیص مواردی که درد ناگهانی احساس می کنید و یا دلیل مشخصی برای ناباروریتان وجود نداشته باشد، این جراحی پیشنهاد می شود که در این روش تشخیص بیماری های زیر ارزیابی می شوند.

 

لاپاراسکوپی تشخیصی

 • آندومتریوز
 • کیست تخمدان
 • حاملگی خارج رحمی
 • چسبندگی لگن
 • فیبروم رحم
 • بیماری های التهابی لگن
 • انواع سرطان های اندام تناسلی بدن

 

لاپاراسکوپی درمانی

حال با انجام جراحی به تشخیص بیماری مورد نظر پی برده شده که باید درمان مناسب انجام شود. برخی درمان هایی که با وجود لاپاراسکوپی قابل انجام است عبارتند از:

 • برداشتن تخمدان
 • برداشتن کیست تخمدان
 • برداشتن میوم رحمی
 • درمان حاملگی خارج رحمی
 • درمان آندومتریوز و یا برداشتن آن
 • بستن لوله رحم و یا باز کردن لوله هایی که از قبل بسته شده بودند.
 • برداستن رحم یا عمل هیسترکتومی
 • درمان فیبروم رحم

 

لاپاراسکوپی عوارض دارد؟

هر جراحی با یک سری عوارض همراه است که تلاش علم در جهت کم کردن این عارضه ها است. جراحی لاپاراسکوپی با توجه به مواردی که ذکر شد مزایایی دارد که عوارض جراحی را به حداقل می رساند . در موارد کم می توان عوارض این جراحی را به آسیب پوستی ، عفونت مثانه، آسیب رسیدن به اعضای همجوار مانند روده، مثانه یا دیگر اجزای لگن، مشکلات عصبی و یا ادراری اشاره نمود. البته اگر این عمل با بروزترین تجهیزات و توسط متخصص زنان باتجربه انجام شود، عوارض به حداقل خواهد رسید.

 

جان کلام

با توجه به موراد ذکر شده از شنیدن نام لاپاراسکوپی نهراسید. این ابزار به شما کمک می کند با سهولت بیشتری متوجه بیماری های خود شوید بدون اینکه زخم و برش بزرگی را روی شکم خود مشاهده کنید. توصیه می شود اگر مشکلی را در خود احساس نموده اید بدون تعلل به متخصص زنان مراجعه نمایید تا اگر لازم بود با این ابزار علت دقیق مشکل را ارزیابی نماید . این وسیله احتمال تشخیص اشتباه را به حداقل می رساند و به شما در حفظ سلامتی یاری می نماید .

 

 

Call Now Button