مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

متخصص انکولوژی زنان

متخصص انکولوژی زنان

هر خانمی که در سلامت کامل به سر می برد، در طول عمر زندگی خود باید حداقل هر سه ماه یک بار به طور مداوم تحت چکاپ و  مراقبت های پزشکی قرار بگیرد تا از ابتلا به بیماری مصون بماند و یا در صورت مبتلا شدن بتواند در زودترین زمان ممکن بیماری را تشخیص دهد. همه ی این نکات مراقبتی ذکر شده به این خاطر است سلامتی ارزش مند است و باید برای آن هر چه قدر که لازم است هزینه کرد چه از نظر وقت و زمان، چه از لحاظ مالی باشد. همینطور هم انتخاب نوع پزشک متخصص برای بیماری خود هم به همین اندازه حائز اهمیت است زیرا اگر درانتخاب پزشک خود اشتباه کنید متحمل خسارات جبران ناپذیری می شوید. زنان به دلیل ساختار فیزیولوژی بدنی شان بیش از هر کس دیگه ای در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند، زیرا فرآیند بارداری و زایمان می تواند اتفاقاتی را رقم بزند و ممکن است باعث ابتلا به بیماری های مربوط به ناحیه تناسلی، رحم، تخمدان شود.

 

متخصص انکولوژی زنان

 

متخصص انکولوژی زنان کیست و چه وظایفی دارد؟

افرادی که با تلاش و کوشش فراوان به کسب رتبه قبولی در رشته پزشکی دست می یابند و بعد از گذراندن ۷ سال از عمر گران بهای خود به مرحله تخصص خود می رسند که با توجه به علاقه و نیاز جامعه د  رشته تخصصی خود شروع به ادامه تحصیل می کند. سپس با دریافت درجه بورد تخصصی مشغول خدمت رسانی به مردم کشور خود می کنند.

رشته متخصص آنکولوژی زنان یکی از زیر مجموعه ی تخخصی زنان است و بعد  از گذراندن مرحله تخصص زنان به آنکولوژی زنان می رسند. یک متخصص انکولوژی زنان با سال ها تلاش و کوشش و  تجربه می تواند خدمات شایانی به بیماران خود ارائه دهد.

انکولوژیست های زنان و زایمان پزشکانی هستند که در تشخیص و درمان سرطان در اندام های تولید مثل زن تخصص دارند. آن ها در انواع تکنیک های تشخیصی و روش های مدیریتی، مانند جراحی روی اندام تناسلی، پرتودرمانی و شیمی درمانی آموزش دیده اند. هم چنین می توانند روی ارگان های غیر تولید مثلی که تحت تأثیر درمان سرطان زنان مانند دستگاه گوارش و مجاری ادراری قرار دارند ، اقدامات پزشکی را انجام دهند.

غربالگری سرطان رحم از مهم ترین خدماتی است که یک متخصص آنکولوژی زنان می توانند به خوبی ارائه دهد.

متخصص انکولوژی زنان باید چه ویژگی های داشته باشد؟

برای انتخاب یک متخصص آنکولوژی زنان باید به خصیصه های ان توجه کرد تا بتوان بهترین متخصص را یافت و از شروع روند درمانی یا بررسی نتایج آزمایشات تان دیگر نگران نباشید. در ادامه به برخی از این ویژگی های مهم اشاره خواهیم کرد.

 • تحصیلات، تخصص و تجربه کافی در زمینه مورد نظر را داشته باشد.
 • دارا بودن مجوز رسمی و پروانه کسب از سازمان نظام پزشکی و اتحادیه اصناف پزشکان
 • به عنوان پزشکی معتبر شناخته شده باشد.
 • به قانون و اخلاق حرفه و قسم نامه ی پزشکی خود وفادار باشد.
 • وجدان کاری داشته باشد .
 • محرم اصرار باشد
 • به بیماران خود روحیه و امید به زندگی بدهد.
 • با مهربانی و خوشرویی با مراجعه کنندگان خود برخورد کند.
 • مهارت برقراری ارتباط با بیمار را داشته باشد.
 • با دقت و حوصله به شرح حال گرفتن از بیمار بپردازد.
 • در کار های خود نظم و برنامه ریزی را در اولویت قرار دهد.
 • تعهداتی نسبت به بیماران داشته باشد.
 • دانشی به روز داشته باشد.
 • در کار خود با ثبات و ثابت قدم باشد.
 • در دریافت حق ویزیت یا دستمزد عمل جراحی کمی انصاف به خرج بدهد.
 • از سلامت کامل تن و جان بر خو.ردار باشد.
 • داشتن روحیه کاری از مهم ترین فاکتور های است که متخصص انکولوژی زنان باید از آن برخوردار باشد.

توصیه های مهم در انتخاب متخصص انکوژی زنان

 • برررسی سوابق پژوهشی
 • تعداد بالالی عمل های موفقیت آمیز
 • به کار گیری شیوه ی درمانی نوین
 • موقعیت مکانی مطب پزشک، از نکاتی است که معمولاٌ نادیده گرفته می شود اما وقتی مطب پزشک در مسیری پر تردد واقع شده است می تواند باعث اتلاف وقت و هزینه شود، هم چنین افرادی که در شهرستان زندگی می کننداز خدمات درمانی محل سکونت خود برخوردار شوند، دیگر نیازی نیست به تهران سفر کنند و متحمل هزینه های گزافیب شوند، زیرا در شهر های خود نیز می توانند با کمی تحقیق و پرس و جو بهترین متخصص را برای درمان بیماربی خود بیابند.

دلایل مراجعه زنان به متخصص انکولوژی

معمولاٌ خانم های سابقه ی بیماری خانوادگی دارند باید به صورت دوره ای چکاپ انجام دهند تا عامل وراثت و ژنتیک باعث بروز بیماری در آن ها نشود. برخی دیگر از خانم ها برای تشخیص و درمان بیماری های زنانه خود به متخصص آنکولوژی زنان مراجعه می کنند. عده ای کثیری از زنان برای درمان سرطان رحم به متخصص آنکولوژی زنان روی می آورند تا کمک پزشک بتوانند از پس این بیماری بر بیایند و آن را از خود دور کنند.

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اطلاعات ضروری در خصوص ابتلا به انواع بیماری های زنان

بعد از شناسایی سلول های طبیعی، شرایط خوش خیم و بدخیمی ها، انکولوژیست های زنان و زایمان طرحی را برای درمان تهیه می کنند. گزینه های درمانی ممکن است شامل درمان اثرات مرتبط با سرطان مانند شوک یا نارسایی کلیوی باشد. آن ها هم چنین می توانند جنبه های تغذیه ای و انتقال خون را در یک برنامه درمانی درج کنند. آن ها معمولاً پرستاران و کارمندان اداری را مدیریت می کنند، سوابق پزشکی را حفظ کرده و بیماران را در صورت لزوم به سایر متخصصان پزشکی ارجاع می دهند.

نتیجه گیری

 همانطور که  در متن پیش رو گفته شد متخصصین و درمانگر ها از اهمیت بسیاری برخوردارند. می توانید با رعایت نکات گفته شد در انتخاب بهترین آن ها کوشا باشید. سرطانبیماری نیست که بتوان آن را دست کم یا به شوخی گرفت، درست است که امروزه راه کار های بسیاری برای درمان آن ها ارائه شده است اما باز هم باید نهایت دقت و توجه را به خرج دهید.

در آخر اینکه اگر کسی می خواهد به یک متخصص آنکولوژیست تبدیل شود بداند که راه پرپیچ و خمی را بر گزیده است.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
مقالات مرتبط
بیماری های پوستی واژن

بیماری های پوستی واژن

آیا شما درباره بیماری های پوستی واژن اطلاعات کافی دارید؟ در اثر ابتلا به بیماری های پوستی واژن خارش و سوزش...

جراحی کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان

یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها، کیست تخمدان می باشد. به دلیلی شیوع این بیماری، بیماران به دنبال جواب...

بهترین جراح لابیاپلاستی

بهترین جراح لابیاپلاستی

از مهم ترین بخش های بدن هر خانم، دستگاه ناحیه تناسلی او می باشد. که امروزه ممکن است بسیاری از خانم  به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.