031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / درمان سرطان زنان / سرطان واژن چیست؟ علائم، دلائل و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سرطان واژن چیست؟ علائم، دلائل و درمان آن

سرطان واژن یک سرطان بسیار نادر است که در هر جایی از واژن یافت می شود. واژن لوله ای بین فرج و دهانه رحم است. سرطان واژن تقریبا همیشه در اثر عفونت از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اغلب با حضور در غربالگری دهانه رحم، که هدف آن یافتن و درمان ناهنجاری‌ها قبل از تبدیل شدن به سرطان است، یافت می‌شود و از آن پیشگیری می‌شود، از جمله دیگر سرطان های زنان می توان به سرطان تخمدان ، سرطان رحم و سرطان دهانه رحم اشاره کرد.

فهرست عناوین

روند رشد سرطان واژن

سرطان واژن معمولاً بسیار آهسته رشد می کند و اینکه چقدر جدی است بستگی به بزرگی و گسترش آن و سلامت عمومی شما دارد.

علائم اصلی سرطان واژن

علائم اصلی سرطان واژن معمولاً عبارتند از:

 • یک توده در واژن
 • زخم و سایر تغییرات پوستی در داخل یا اطراف واژن

سایر علائم سرطان واژن عبارتند از:

 • خونریزی از واژن بعد از یائسگی
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی یا درد در هنگام رابطه جنسی
 • ترشحات بدبو یا خونی از واژن
 • خونریزی بین قاعدگی
 • خارش واژن شما که از بین نمی رود
 • درد هنگام ادرار کردن یا نیاز به ادرار کردن زیاد
 • سرطان واژن به خصوص در زنان زیر ۴۰ سال نادر است.

پزشک عمومی یا پرستار ممکن است از شما بخواهد که شما را معاینه کند. هنگام رزرو نوبت می توانید از پزشک یا پرستار زن درخواست کنید. از شما خواسته می‌شود که لباس‌هایتان را پشت پرده، از کمر به پایین درآورید.

سپس پزشک عمومی یا پرستار ممکن است:

به بیرون واژن (فرج) خود نگاه کنید

در حالی که روی شکم خود فشار می دهید پزشک با ۲ انگشت اش داخل واژن شما را احساس و لمس می کند (آن ها دستکش خواهند پوشید). این نباید دردناک باشد، اما ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. اگر احساس ناراحتی می کنید با پزشک عمومی یا پرستار صحبت کنید. در صورت تمایل می توانید در طول تست یکی از دوستان، اعضای خانواده یا سایر کارکنان را در اتاق همراه خود داشته باشید. می توانید در هر زمانی درخواست توقف تست کنید.

ارجاع به متخصص

پزشک عمومی ممکن است شما را برای آزمایش‌های بیشتر یا مراجعه به یک متخصص در بیمارستان ارجاع دهد اگر فکر می‌کند شرایطی دارید که نیاز به بررسی دارد. این ممکن است یک ارجاع فوری باشد، معمولاً در عرض ۲ هفته، اگر علائم خاصی دارید. این قطعا به این معنی نیست که شما سرطان دارید.

علل اصلی سرطان واژن

بیش از نیمی از سرطان های واژن ناشی از عفونت با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.

شما می توانید HPV را از موارد زیر دریافت کنید:

 • هرگونه تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی
 • رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی
 • به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان واژن هستند

هر زنی ممکن است به سرطان واژن مبتلا شود، از جمله:

افراد ترانس و دارای واژن یا افرادی که قسمت هایی از واژن آن ها از جراحی جنسیت باقی مانده است.

افرادی که هیسترکتومی انجام داده اند.

همچنین ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان واژن وجود داشته باشد اگر:

 • شما عفونت HPV داشته اید
 • سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم (CIN) یا واژن (VAIN) شما یافت شده است.
 • سرطان دهانه رحم داشته اید.
 • شما ۷۵ سال به بالا دارید، سرطان واژن در زنان مسن‌تر شایع‌تر است.
 • شما مبتلا به لوپوس هستید، وضعیتی که بر سیستم ایمنی شما تأثیر می گذارد.
 • شما HIV یا ایدز دارید.
 • مادر شما در دوران بارداری با شما داروی هورمونی دی اتیل استیل‌بسترول (DES) مصرف کرده است. پزشک عمومی شما می‌تواند این خطرات را با شما در میان بگذارد.
 • سرطان رحم داشته اید، به خصوص اگر رادیوتراپی داشته باشید.
چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان واژن هستند

چگونه شانس ابتلا به سرطان واژن را کاهش دهیم؟

همیشه نمی توانید از سرطان واژن پیشگیری کنید. اما از آنجایی که بین سرطان واژن و  HPV  ارتباط وجود دارد، غربالگری دهانه رحم و واکسیناسیون HPV بهترین راه برای محافظت از خود هستند.

تمام زنان و افراد دارای دهانه رحم بین ۲۵ تا ۶۴ سال برای غربالگری منظم دهانه رحم دعوت می شوند. این به یافتن و درمان هرگونه تغییر در سلول های دهانه رحم قبل از تبدیل شدن به سرطان کمک می کند.

به همه کودکان ۱۲ تا ۱۳ ساله واکسن HPV پیشنهاد می شود. این به محافظت در برابر تمام سرطان های ناشی از HPV و همچنین زگیل تناسلی کمک می کند. اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان واژن انجام دهید.

از کاندوم استفاده کنید، که احتمال ابتلا به HPV را کاهش می دهد، اما تمام پوست اطراف اندام تناسلی شما را نمی پوشاند، بنابراین شما کاملاً محافظت نمی شوید. برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید.

آزمایش اصلی سرطان واژن (کولپوسکوپی)

در صورت داشتن هر یک از علائم سرطان واژن به پزشک عمومی مراجعه کنید. آن ها شما را برای آزمایش به یک متخصص ارجاع می دهند. متخصص نگاه دقیق‌تری به شکم و لگن، ناحیه بین باسن شما خواهد داشت تا بتواند اندام‌ها را در آنجا احساس کند.

آن ها همچنین آزمایشی را برای مشاهده دقیق تر ولو و واژن شما انجام می دهند. به این کار کولپوسکوپی می گویند. از شما خواسته می شود که از کمر به پایین، پشت صفحه نمایش لباس را در بیاورید. یک برگه به ​​شما داده می شود تا روی خود بگذارید.

در طی کولپوسکوپی پرستار متخصص از شما می‌خواهد که روی تخت دراز بکشید، معمولاً با پاهای خمیده، پاها کنار هم و زانوهای باز. آن ها به آرامی یک ابزار صاف و لوله ای شکل (یک اسپکولوم) را در واژن شما قرار می دهند. ممکن است مقدار کمی روان کننده استفاده شود.

آزمایش اصلی سرطان واژن (کولپوسکوپی)

برای مشاهده واژن و دهانه رحم از یک میکروسکوپ با نور در انتهای آن استفاده می شود. میکروسکوپ در خارج از بدن شما باقی می ماند.

نمونه کوچکی از سلول ها (بیوپسی) ممکن است برای ارسال به آزمایشگاه جمع آوری شود.

این آزمایش باید حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. این نباید دردناک باشد، اما ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. اگر احساس ناراحتی می کنید با پرستار صحبت کنید. اگر بیوپسی انجام دادید، ممکن است پس از آن مقدار کمی خونریزی یا گرفتگی داشته باشید.

گرفتن نتایج آزمایش

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا نتایج کولپوسکوپی شما به دست آید. ممکن است از شما خواسته شود که برای دریافت نتایج خود به بیمارستان بروید یا ممکن است در پست برای شما ارسال شود. اگر نتایج شما زمان زیادی می برد تا به دست شما برسد، نگران نباشید. قطعاً به این معنی نیست که چیزی اشتباه است.

اگر نگران هستید می توانید با بیمارستان یا پزشک عمومی تماس بگیرید. آن ها باید بتوانند شما را راهنمایی کنند. یک متخصص توضیح خواهد داد که نتایج به چه معناست و در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. ممکن است بخواهید کسی را برای همراهی با خود بیاورید.

اگر به شما گفته شود سرطان واژن دارید. اینکه به شما گفته می شود سرطان واژن دارید، ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. ممکن است در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد احساس نگرانی کنید. این می تواند کمک کند که یک نفر را در هر قرار ملاقاتی که دارید همراه خود بیاورید. گروهی از متخصصان در طول تشخیص، درمان و بعد از آن از شما مراقبت خواهند کرد.

تیم شما شامل یک پرستار متخصص بالینی خواهد بود که در طول درمان و پس از آن نقطه تماس اصلی شما خواهد بود. شما می توانید هر سوالی دارید از آن ها بپرسید.

مراحل بعدی

اگر به شما گفته شده سرطان واژن دارید، معمولاً به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.این ها، همراه با کولپوسکوپی، به متخصصان کمک می کند تا اندازه سرطان و میزان گسترش آن (به نام مرحله) را دریابند.

ممکن است نیاز داشته باشید:

 • آزمایش خون
 • اسکن، مانند سی تی اسکن، اسکن MRI، اسکن PET یا اشعه ایکس قفسه سینه
 • یک معاینه داخلی دقیق تر از واژن و دهانه رحم
 • شما یک بیهوشی عمومی خواهید داشت، به این معنی که در طول معاینه خواب خواهید بود.

ممکن است همه این آزمایشات را نداشته باشید.

متخصصان از نتایج این آزمایشات استفاده کرده و با شما همکاری خواهند کرد تا بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کنند.

درمان سرطان واژن

سرطان واژن اغلب قابل درمان است. درمان شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه و نوع سرطان واژنی که دارید
 • محل قرار گرفتن سلول های سرطانی که در واژن است
 • اگر گسترش یافته باشد
 • سلامت عمومی شما

درمان اصلی سرطان واژن رادیوتراپی است. همچنین ممکن است جراحی و شیمی درمانی انجام دهید.

تیم تخصصی که از شما مراقبت می کند:

درمان ها، فواید و عوارض جانبی را توضیح می دهند و برای انجام یک برنامه درمانی که برای شما بهترین است، با شما همکاری کند. به شما در مدیریت هر گونه عوارض جانبی کمک می کند. اگر علائم یا عوارض جانبی دارید که نگران آن هستید، با متخصصان خود صحبت کنید. لازم نیست منتظر معاینه بعدی خود باشید.

درمان سرطان واژن

رادیوتراپی

رادیوتراپی از پرتوهای پرانرژی پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این درمان اصلی برای سرطان واژن است. رادیوتراپی برای سرطان واژن می تواند از خارج یا داخل بدن انجام شود (براکی تراپی).

عمل جراحی

جراحی معمولاً فقط در مورد سرطان واژن که زود تشخیص داده می شود استفاده می شود. همچنین در صورتی که رادیوتراپی موثر نبوده استفاده می شود. چندین جراحی برای درمان سرطان واژن استفاده می شود.

جراحی های مختلف شامل برداشتن بخشی از واژن. این فقط در صورتی امکان پذیر است که سرطان کوچک باشد و در قسمت بالایی واژن شما باشد.

تمام واژن. گاهی اوقات غدد لنفاوی در لگن شما نیز برداشته می شود.

واژن، دهانه رحم و رحم (هیسترکتومی) می تواند شامل برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ باشد.

واژن، دهانه رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ و تمام یا قسمت‌هایی از مثانه، روده و رکتوم برداشته می شوند. این تنها در صورتی انجام می‌شود که سرطان گسترش یافته باشد و درمان دیگری امکان‌پذیر نباشد.

بازسازی واژن

اگر واژن شما باید برداشته شود، می توانید از جراح در مورد بازسازی واژن سوال کنید. در بازسازی واژن از پوست و ماهیچه سایر قسمت های بدن برای ایجاد واژن جدید استفاده می شود.

این به این معنی است که ممکن است پس از بهبودی پس از عمل دوباره بتوانید رابطه جنسی واژینال داشته باشید.

از جراح خود در مورد خطرات و مزایای بازسازی واژن سوال کنید. برخی از افراد تصمیم می گیرند که نمی خواهند جراحی اضافی انجام دهند.

مراقبت های بعد از درمان

یکی از اعضای تیم متخصص شما می‌تواند اطلاعاتی در مورد اینکه چند بار بعد از درمان به معاینه نیاز دارید به شما بدهد. معمولاً در چند سال اول هر چند ماه یکبار باید شما را ببینند و در هر ویزیت یک پزشک یا پرستار بررسی خواهد کرد که آیا شما نگرانی یا مشکلی دارید. همچنین اگر بین قرار ملاقات ها مضطرب شدید، می تواند به دریافت حمایت از خانواده، دوستان یا یک سازمان پشتیبانی کمک کند.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *