031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / درمان سرطان زنان / همه چیز درباره سرطان مهبل یا ولوو
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

همه چیز درباره سرطان مهبل یا ولوو

سرطان ولوو یک سرطان نادر فرج زنان است. هر ساله حدود ۶۰۰۰ مورد جدید سرطان مهبل جدید تنها در ایالات متحده مشاهده می شود. حدود نیمی از موارد ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی و نیمی توسط لیکن اسکلروزوس ایجاد می شود. علائم شامل تغییر در رنگ پوست فرج و توده ها یا زخم های باز است. درمان ها شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است.

فهرست عناوین

سرطان ولوو یا فرج چیست؟

سرطان فرج یک سرطان نادر است که در بافت های فرج ایجاد می شود.

فرج بخشی از اندام تناسلی خارجی زن است. این ناحیه اطراف دهانه واژن شما است و شامل موارد زیر است:

لب های داخلی (لب های کوچک) و بیرونی (لب های بزرگ) واژن.

کلیتوریس (بافت حساس جنسی بین لب ها).

باز شدن واژن (کانال عضلانی برای زایمان، رابطه جنسی و قاعدگی).

مونس پوبیس (ناحیه گرد در جلوی استخوان‌های شرمگاهی که در سن بلوغ با مو پوشیده می‌شود).

باز شدن مجرای ادرار (جایی که ادرار از بدن شما خارج می شود).

پرینه (ناحیه بین واژن و مقعد).

سرطان فرج اغلب در لب های داخلی یا خارجی واژن ایجاد می شود، اما می تواند در هر مکانی از فرج ایجاد شود.

سرطان فرج معمولاً در طی چند سال به کندی ایجاد می شود. ضایعات پیش سرطانی معمولاً ابتدا ایجاد می شوند و به صورت رشد غیرطبیعی سلولی در بیرونی ترین لایه پوست کشف می شوند. به این ضایعات پیش سرطانی نئوپلازی داخل اپیتلیال ولوو (VIN) می گویند.

چه کسانی به سرطان فرج مبتلا می شوند؟

شانس شما برای ابتلا به سرطان فرج افزایش می یابد اگر:

 • نئوپلازی داخل اپیتلیال ولوو (VIN) داشته باشد.
 • ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • سابقه زگیل تناسلی داشته باشید.
 • یک بیماری پوستی درگیر فرج مانند لیکن اسکلروزوس دارید.

سایر عوامل خطر احتمالی شامل موارد زیر است:

 • داشتن شرکای جنسی زیاد
 • داشتن سابقه تست پاپ غیر طبیعی (آزمایش پاپ اسمیر).
 • داشتن یک بیماری پزشکی که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند.
 • سیگاری بودن
چه کسانی به سرطان فرج مبتلا می شوند؟

سرطان فرج چقدر شایع است؟

سرطان فرج اغلب در زنان ۶۵ تا ۷۴ ساله تشخیص داده می شود. با این حال، سرطان فرج در زنان جوان تر نیز شایع است.

آیا انواع مختلفی از سرطان فرج وجود دارد؟

حدود ۹۰ درصد سرطان های فرج، کارسینوم سلول سنگفرشی هستند و در سطح فرج ایجاد می شوند. حدود ۵ درصد از سرطان های فرج ملانوم هستند. ملانوم به سرعت رشد می کند و خطر انتشار آن به سایر نواحی بدن نیز زیاد است. احتمال ابتلای آن ها به زنان جوان تر از زنان مسن بیشتر است. ۵ درصد باقی مانده دیگر انواع نادر سرطان فرج هستند.

علائم و نشانه های سرطان ولوو چیست؟

سرطان ولوو ممکن است علائم اولیه قابل توجهی ایجاد نکند.

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را دارید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در رنگ پوست فرج (قرمز یا سفید یا کم رنگ تر از حد طبیعی).

رشد یا توده در فرج که شبیه زگیل یا زخم است. یا جوش یا زخم دیگری که خوب نمی شود.

خارش یا سوزش در ناحیه فرج که از بین نمی رود.

خونریزی در ناحیه فرج غیر مرتبط با قاعدگی.

حساسیت در ناحیه فرج.

درد لگن هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن.

چه چیزی باعث سرطان ولوو می شود؟

حدود نیمی از موارد سرطان سلول سنگفرشی فرج توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. نیمه باقی مانده مربوط به یک بیماری مزمن پوستی به نام لیکن اسکلروزوس است.

سرطان ولوو چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا، پزشک شما در مورد سلامتی شما، از جمله بیماری‌های فعلی و گذشته، شرایط پزشکی، درمان‌ها و سابقه خانوادگی بیماری سؤال می‌کند. همچنین یک معاینه فیزیکی دریافت خواهید کرد که سلامت کلی شما را بررسی می کند. سایر آزمایشات عبارتند از:

معاینه ولوو و لگن

شما یک معاینه فیزیکی از فرج خود خواهید داشت. پزشک شما علائم بیماری مانند توده یا هر چیزی که غیرعادی به نظر می رسد را بررسی می کند. در مرحله بعد، نمونه برداری از بافت فرج ممکن است برای بررسی علائم سرطان انجام شود.

پزشک شما یک یا دو انگشت دستکش دار و روغن کاری شده را با دست دیگر در بالای شکم شما وارد می کند. پزشک شما اندازه و شکل رحم و تخمدان های شما را احساس می کند و هرگونه توده یا هر چیز غیرعادی را احساس می کند.

 واژن و دهانه رحم شما با یک اسپکولوم در واژن شما بررسی می شود. معمولا پاپ اسمیر انجام می شود. نمونه ای از سلول های جمع آوری شده در طی تست پاپ اسمیر ممکن است از نظرHPV و زگیل تناسلی بررسی شود. یک معاینه دستی رکتوم نیز انجام خواهد شد، با احساس توده یا هر چیز غیرعادی. هر ناحیه غیر طبیعی واژن، دهانه رحم یا مقعد نیز ممکن است بیوپسی شود.

معاینه کولپوسکوپی

کولپوسکوپ ابزاری بزرگ‌نمایی است که برای تجسم فرج، واژن و دهانه رحم با جزئیات بیشتر استفاده می‌شود. کولپوسکوپ ممکن است در حین معاینه ولوو و لگن برای دیدن جزئیات بیشتر بافت مورد استفاده قرار گیرد.

اغلب اوقات هنگامی که از کولپوسکوپ استفاده می شود، یک محلول اسید استیک رقیق یا یک رنگ قهوه ای رنگ روی بافت مورد نظر اعمال می شود تا سلول های غیر طبیعی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند برجسته کند. بیوپسی یا نمونه بافتی ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد برای بررسی سرطان گرفته شود.

چه آزمایشاتی برای تشخیص گسترش سرطان ولوو انجام می شود؟

اگر سرطان پیدا شد، آزمایش‌های دیگری را انجام خواهید داد تا بفهمید سرطان به سایر نواحی فرج یا بدن شما گسترش یافته است یا خیر. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سایر آزمایشات حوزه داخلی

ممکن است آزمایشات داخلی اضافی از جمله:

معاینه مثانه و مجرای ادرار: یک سیستوسکوپ (لوله روشن با دوربین) به مجرای ادرار شما وارد می شود تا هر چیز غیر طبیعی را در مجرای ادرار و مثانه شما پیدا کند و در صورت یافتن مورد غیرطبیعی، نمونه بافت را بگیرد.

معاینه رکتوم و مقعد: یک پروکتوسکوپ (لوله ای روشن با لنز دید) در رکتوم شما قرار داده می شود تا هر چیز غیر طبیعی را در مقعد شما جستجو کند و در صورت مشاهده موارد غیرطبیعی از بافت نمونه برداری می کند.

اسکن با اشعه ایکس

بیوپسی غدد لنفاوی

آیا سرطان ولوو یا فرج مراحل مختلفی دارد؟

بله. هنگامی که سرطان فرج تشخیص داده می شود، بر اساس مرحله آن طبقه بندی می شود که به معنی میزان گسترش آن است. چهار مرحله اصلی وجود دارد:

مرحله اول: در این مرحله سرطان فقط در ناحیه فرج یا پرینه (ناحیه بین رکتوم و واژن) وجود دارد. مرحله I بر اساس اندازه تومور (کمتر یا بزرگتر از دو سانتی متر [اندازه بادام زمینی]) و گسترش در بافت (کمتر یا بیشتر از یک میلی متر [نوک مداد]) به مراحل IA و IB تقسیم می شود.

مرحله دوم: در این مرحله تومور (با هر اندازه ای) به قسمت پایین مجرای ادرار، قسمت پایین واژن یا مقعد گسترش یافته است. سرطان به غدد لنفاوی گسترش نیافته است.

مرحله سوم: در این مرحله، سرطان به یک یا چند غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. مرحله III بر اساس تعداد و اندازه غدد لنفاوی درگیر به مراحل IIIA، IIIB و IIIC تقسیم می‌شود.

مرحله چهارم: در این مرحله سرطان به قسمت فوقانی مجرای ادرار، قسمت بالایی واژن یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. مرحله چهارم به مراحل IVA و IVB تقسیم می شود که آیا گسترش در نزدیکی فرج موضعی است یا از دور پخش می شود.

سرطان مهبل چگونه درمان می شود؟

چهار نوع درمان برای سرطان فرج وجود دارد. عواملی که به انتخاب پزشک شما کمک می کند عبارتند از:

 • مرحله سرطان شما
 • سن
 • سلامت عمومی شما
 • این که آیا سرطان به تازگی تشخیص داده شده است یا عود کرده است .

پزشک شما دقیقاً در مورد نوع درمان و ترتیب درمان برای مرحله سرطان فرج شما صحبت خواهد کرد.

سرطان فرج چگونه درمان می شود؟

گزینه های درمان سرطان ولوو

عمل جراحی

جراحی رایج ترین درمان سرطان فرج است. هدف از جراحی حذف تمام سرطان بدون از دست دادن عملکرد جنسی شماست. انواع جراحی عبارتند از:

 • جراحی لیزر
 • برداشتن موضعی
 • ولوکتومی
 • بیرون زدگی لگن

پس از جراحی ممکن است شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده انجام شود. گاهی اوقات پرتودرمانی یا شیمی درمانی قبل یا به جای جراحی توصیه می شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی با استفاده از اشعه ایکس پرانرژی یا دیگر انواع پرتوها، سلول های سرطانی را از بین می برد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی داروهایی است که سرطان را از بین می برد. زمانی که این شیمی درمانی از طریق دهان مصرف شود یا در ورید یا عضله تزریق شود، می تواند به تمامی سلول های  سرطانی در سراسر بدن شما حمله کند.

درمان بیولوژیکی

درمان بیولوژیک نوعی درمان است که از مواد آزمایشگاهی در بدن شما برای کمک به سیستم ایمنی بدن یا مبارزه با سرطان استفاده می کند.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *