دکتر زهرا واحدپور فرد / باردرای و زایمان / هر آنچه که درباره زایمان سزارین باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هر آنچه که درباره زایمان سزارین باید بدانید

زایمان سزارین روشی جایگزین زایمان طبیعی به منظور متولد نمودن نوزادان می باشد.  این روش معمولا پس از هفته ۳۹ بارداری مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل عدم احساس درد در فرآیند تولد نوزاد، آرامش روحی و روانی مادر و جلوگیری از ایجاد آسیب های احتمالی به مادر و نوزاد، دارای طرفداران زیادی می باشد. روش زایمان سزارین یک روش کم خطر و تقریبا بی عارضه می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص زایمان سزارین، معایب و مزایای آن آشنا شوید.

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین بر خلاف زایمان طبیعی روشی فیزیولوژیک نمی باشد، لیکن در مواقع وجود احتمال آسیب و  پیش بینی خطرات تهدیدی و یا دشواری زایمان طبیعی، روش زایمان سزارین روشی بسیار ایمن می باشد. این روش به دلیل اعمال بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی تقریبا بدون درد می باشد. در زایمان سزارین بر خلاف زایمان طبیعی که در آن نوزاد از طریق واژن متولد می گردد، پزشک متخصص اقدام به ایجاد برش هایی در شکم و رحم مادر به جهت متولد نمودن نوزاد می نماید.

زایمان سزارین مناسب چه افرادی می باشد؟

زایمان سزارین در مواقع وجود بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، وجود عفونت هرپس تناسلی، تبخال تناسلی، بیماری قلبی و… بیشترین کاربرد را دارد. لیکن در مواقع درشت بودن نوازد، بارداری زودرس، درشت بودن سر و دشواری عبور جنین از کانال زایمان، از شانه به دنیا آمدن نوزاد یا زایمان عرضی و واگیر بیماری های خطرناک از مادر به جنین نیز مورد استفاده می باشد.

 همچنین در موارد تولد نوزاد از پا، سن بالای مادر، عدم توان بدنی، تنگ بودن کانال زایمان، مشکلات بند ناف، مشکلات مربوط به جفت، مانند جدا شدن جفت یا جفت سرراهی، ایجاد مشکل اکسیژن رسانی به جنین، ترس و مشکلات روحی مادر مورد استفاده قرار می گیرد.

زایمان-سزارین

مزایای زایمان سزارین

اکثر اوقات زایمان سزارین در مواقعی که مادر از لحاظ جسمی و روحی آمادگی زایمان را نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر مادران از درد هنگام زایمان وحشت دارند. به دلیل اعمال بی هوشی کامل یا بی حسی موضعی، مادر در فرآیند زایمان سزارین دردی را احساس نمی کند، تنها کشیدگی محدودی در ناحیه شکم در هنگام تولد نوزاد احساس می گردد.

از دیگر مزایای زایمان سزارین می توان به جلوگیری از بسیاری از خطرات مربوط رشد در تولد نوزاد، سر بزرگ نوزاد، تنگی کانال زایمان، احتمال خروج نوزاد از طریق پا، عوارض بارداری زودرس، وجود مشکلات مربوط به سلامتی مادر مانند فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی، وجود بیماری های واگیردار نظیر تبخال تناسلی، مشکلات مربوط به زایمان دوم یا سوم، مشکلات مربوط به جفت، مانند جدا شدن جفت یا جفت سرراهی، مشکلات بند ناف، احتمال عدم رسیدن اکسیژن به نوزاد در هنگام تولد، تولد نوزاد از شانه، اشاره نمود.

اقدامات پیش از زایمان سزارین

در دوران بارداری چک آپ های دوره ایی به منظور آگاهی از وضعیت رشد و سلامتی نوزاد  الزامی می باشد. در طی فرایند معاینه ممکن است از سونوگرافی، آزمایش خون و سایر معاینات استفاده گردد. در آزمایش خون گروه خون مادر به دلیل احتمل نیاز به انتقال خون در حین جراحی بررسی می گردد.

در روز جراحی ضروری است که مادر استحمام نموده و تمیز وشیو شده باشد. توصیه می گردد که ۶ تا ۸ ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری شود. همچنین وجود همراه در زایمان سزارین الزامی می باشد.

به منظور عدم ایجاد خونریزی توصیه می گردد در خصوص داروهایی مصرفی پزشک را مطلع نموده و از مصرف داروهای ضد انعقاد جلوگیری نمایدد..

مراحل زایمان سزارین

به طور کلی می توان گفت زایمان سزارین یک پروسه نهایتا ۳۰ دقیقه ایی می باشد. قبل از انجام جراحی مادر از گان اتاق عمل استفاده می نماید و ضروری است که موضع تحت جراحی و اتاق کاملا استریل باشد. سپس مراحل اصلی زایمان سزارین پس از اعمال بی حسی موضعی یا بی هوشی کامل شروع می گردد. در این مرحله پزشک برشی عرضی در شکم و رحم مادر ایجاد نموده و اقدام به زایمان نوزاد می نماید. در این مرحله ضروری است که فشار خون و ضربان قلب مادر مدام تحت نظر بهترین متخصص زنان باشد. در این مرحله در صورت استفاده از بی حسی موضعی ممکن است مادر فقط کمی حس کشیدگی یا فشار را در ناحیه جراحی را تجربه نماید. پس از تولد نوزاد، ماما سلامت نوزاد را مورد بررسی قرار داده و متخصص زنان جفت را از رحم مادر جدا می نماید. در آخر در خصوص بخیه شکم و رحم مادر اقدام و پس از طی مراحل ریکاوری مادر به بخش منتقل می گردد.

نوزاد پس از تولد در پارچه گرم و پس از بررسی حال عمومی و معاینه نوزاد و عدم وجود مشکلات سلامتی پس از یک ساعت به بخش زایمان منتقل می گردد.

اقدامات پس از عمل زایمان سزارین

پس از انجام زایمان سزارین ضروری است که مادر و نوزاد حداقل یک شب در بیمارستان بستری باشند. پس از جراحی اقدام به اتصال کانتر به درون میزراه مادر و بررسی مشکلات تنفسی نوزادن و حصول اطمینان از سلامت کامل مادر و نوزاد می گردد. در صورت نیاز به مادر مسکن تزریق می گردد و به مادر آموزش های لازم در خصوص شیر داد و در آغوش گرفتن نوزاد انجام می گردد.

مزایای-زایمان-سزارین

هزینه زایمان سزارین

هزینه زایمان سزارین به نوع بیمارستان (خصوصی یا دولتی)، نوع بیمه، دستمزد پزشک، هزینه های جانبی بیمارستان و … بستگی دارد. هزینه زایمان در بیمارستان دولتی بسیار کمتر از بیمارستان خصوصی می باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق زایمان سزارین باید با پزشک متخصص مشورت شود.

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین در کنار مزایای زیاد دارای عوارضی نظیر خون ریزی، لخته شدن خون، مشکلات تنفسی برای کودک به خصوص اگر قبل از هفته ۳۹ بارداری انجام شود، افزایش خطرات برای بارداری‌های آینده، عفونت، آسیب به کودک در حین جراحی، زمان بهبودی طولانی‌تر در مقایسه با زایمان طبیعی، آسیب جراحی به اعضای دیگر، چسبندگی، فتق و سایر عوارض جراحی شکم می باشد. در صورتی که زایمان سزارین توسط پزشک متخصص انجام شود احتمال وقوع این مشکلات کاهش می یابد.

کلام آخر

زایمان سزارین یکی از روش های رایج تولد نوزادان می باشد. این زایمان در مواقع وجود خطرات جانی و سلامتی برای مادر و جنین و عدم آمادگی روحی و جسمی مادر روش مناسبی به منظور تولد نوزادان می باشد.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

بسیاری از آزمایشات دوران بارداری در گذشته پس از تولد نوزاد و یا در ماه های آخر بارداری مادر انجام می شد. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.