031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / باردرای و زایمان / درمان ناباروری با IUI در کاشان با بهترین متخصص زنان
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

درمان ناباروری با IUI در کاشان با بهترین متخصص زنان

حتما درمان ناباروری با IUI به گوشتان خورده است. اگر جزو آن دسته از بانوانی هستید که برای بارداری مشکلاتی دارند و به دنبال راهی برای بارداری کم خطر هستید، ما شما را با درمان ناباروری به روش IUI آشنا می کنیم. در ادامه این مقاله می خواهیم به درمان ناباروری به وسیله آی یو آی بپردازیم و همچنین تخصصی ترین مرکز برای درمان ناباروری با IUI در کاشان را معرفی کنیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

در ابتدا می توانید این ویدیو درباره بارداری خارج از رحم را مشاهده کنید.

۰۰:۴۳
truncate dir-rtl

بارداری خارج از رحم

فهرست عناوین

روش IUI چیست؟

IUI یا Intra Uterine Insemination (تلقیح داخل رحمی) که به عنوان لقاح مصنوعی نیز شناخته می‌شود، نوعی درمان ناباروری است. در این روش درمانی از اسپرم‌های باکیفیت بهتر برای باروری استفاده می کنند. درمان ناباروری با IUI در کاشان به این صورت است که با جداسازی اسپرم های پرتحرک از اسپرم های غیرمتحرک با دستگاه های مخصوص، به نوعی اسپرم های برتر را برای ورود به رحم غربال می کنند. پس از این جداسازی، اسپرم های بهتر را به صورت مستقیم وارد رحم می کنند و عملا لقاح مصنوعی صورت می گیرد. IUI روند رسیدن اسپرم به تخمک را آسان‌تر می‌کند. در واقع علاوه بر اینکه اسپرم های ورودی به رحم کیفیت بهتری دارند، مسیر، سرعت و روند ورود آن ها نیز بهینه تر خواهد شد درنتیجه شانس باروری بسیار بالاتر می رود.

چه زمانی از درمان ناباروری با IUI استفاده می‌کنند؟

به طور کلی تمام روش های درمانی برای بارداری بایستی تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام شود. پس از بررسی منشا اصلی مشکل در ناباروری زوج، متخصص پیشنهاد می دهد که از چه شیوه ای برای پایان ناباروری استفاده کنند.
بایستی اشاره کرد درصورتی زوج نابارور باشند، درمان به روش IUI شیوه مناسبی خواهد بود. به طور دقیق تر می توانیم بگوییم که در درمان آی یو آی، نقش اسپرم اهمیت بیشتری دارد زیرا در واقع مشکل اصلی در کیفیت یا نحوه دریافت اسپرم توسط رحم است. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم:

کم بودن اسپرم یا اختلالات اسپرم

درصورتی که اسپرم کم، کند و ضعیف باشد، IUI به حل این مشکلات کمک می‌کند. زیرا فقط اسپرم با کیفیت بالا انتخاب می‌شود.

مشکلات مخاط دهانه رحم

مخاط تولید شده توسط دهانه رحم به اسپرم کمک می‌کند به سمت رحم حرکت کند. درصورتی که رحم مخاط غلیظی داشته باشد، حرکت برای اسپرم سخت می‌شود.

غربال اسپرم در درمان ناباروری IUI

آلرژی به مایع منی

ممکن است بعضی زنان به مایع منی حساسیت داشته باشند. با آی یو آی می توان پروتئین‌های ایجادکننده آلرژی را حذف کرد.

استفاده از اسپرم اهدا کننده

در صورت وجود اختلال در نعوظ و یا تمایل به استفاده از اسپرم اهدایی، این روش در کنار DI روش های مناسبی هستند.

پروسه درمان ناباروری با IUI در کاشان

جدول زمانی برای درمان نازایی با IUI تقریبا ۴ هفته حدود ۲۸ روز است. درواقع طول آن تقریبا به اندازه یک سیکل قاعدگی منظم است. قبل از شروع فرآیند هر دو شریک بایستی به صورت کامل معاینه شوند. معاینه شامل تست هایی نظیر آزمایش خون، تجزیه و تحلیل مایع منی، سونوگرافی و غیره است.

برای درمان ناباروری با IUI در کاشان گاها از روشی جانبی نیز استفاده می شود. برای مثال به برخی از افراد داروی خوراکی باروری به مدت پنج روز یا داروهای تزریقی تا دو هفته داده می‌شود. این امر شانس تخمک‌گذاری و آزادسازی چندین تخمک را افزایش می‌دهد. البته ممکن است همه افراد به این داروها نیاز نداشته باشند.

تلقیح یک فرآیند سریع است. چند دقیقه طول می‌کشد تا اسپرم وارد شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که حدود ۱۵ دقیقه دراز بکشید. همچنین دو هفته بعد از لقاح می‌توانید تست بارداری دهید. در صورتی که ساکن کاشان یا حومه هستید، بهتر است تحت نظر بهترین متخصص زنان در کاشان باشید.

قدم به قدم مراحل درمان ناباروری با IUI در کاشان

برنامه درمانی هر پزشک کمی متفاوت است. اما درمان ناباروری با IUI در کاشان تحت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان معمولا به روش زیر انجام می شود:

 • معاینه دقیق : انجام معاینه به روش های مختلف، شرط اصلی و اولیه برای درمان است. متخصص زنان و زایمان بایستی از معاینه کاملی از زوج و یا اسپرم دهنده و اسپرم گیرنده داشته باشد. به همین منظور انجام آزمایشات برای تایید سلامت رحم و اسپرم قدم اولیه است.
 • تخمک‌گذاری : اطلاع از زمان تخمک گذاری قدم بعدی در درمان ناباروری IUI در کاشان است. متخصص زنان باید دقیقا زمان تخمک‌گذاری را بداند. تعیین این زمان را می‌توان با استفاده از کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری در خانه انجام داد که هورمون لوتئین کننده (LH) را تشخیص می‌دهد. همچنین پزشک از طریق آزمایش خون، می‌تواند LH را تشخیص دهد. در صورت نیاز، آمپولی برای آزادسازی تخمک تزریق می شود. این آمپول HCG ( گنادوترویین جفتی انسانی ) است. آزادسازی تخمک معمولا بعد از ۳۶ ساعت از زمان تزریق اتفاق می‌افتد.
 • آماده‌سازی نمونه اسپرم : برای نمونه گیری از اسپرم روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به شیوه ای که شما انتخاب کردید انجام می شود. انتخاب روش نمونه گیری اسپرم برای درمان ناباروری با IUI در کاشان به مراجعه کننده گرامی بستگی دارد. در هر صورت باید سلامت این نمونه بررسی شود. در بعضی از موارد می‌تواند نمونه را از قبل ارائه دهد و متخصص زنان آن را تا زمان استفاده منجمد کند. اسپرم از طریق فرآیندی به نام شستشوی اسپرم برای تلقیح آماده می‌شود.
 • تلقیح: روش تلقیح ساده است و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. در درمان ناباروری با IUI در کاشان، متخصص با یک کاتتر (یا لوله ای بسیار نازک) اسپرم شسته شده را از طریق دهانه رحم به داخل رحم تزریق می‌کند. ممکن است بعد از IUI به شما پروژسترون داده شود. پروژسترون به حفظ پوشش داخلی رحم کمک می‌کند و شانس لانه گزینی را افزایش می‌دهد. دو هفته بعد از تلقیح اسپرم، می‌توانید تست بارداری انجام دهید.

تمایز درمان IUI با دیگر روش ها

همانطور که می دانید روش های دیگری برای درمان ناباروری وجود دارد. یک نمونه از درمان های مشابه با آی یو آی، لقاح آزمایشگاهی به روش IVF است که ممکن است بسیاری آن را با IUI اشتباه بگیرند. اما مهم ترین تفاوت این دو در این است که برای آی وی اف، تخمک و اسپرم در خارج از بدن و در آزمایشگاه بارور می‌شوند. در واقع جنین خارج از رحم ایجاد می شود و پس از طی مراحل مشخص داخل رحم قرار می‌گیرند. درصورتی که در درمان نازایی با IUI در کاشان ، لقاح در داخل لوله فالوپ انجام می‌شود. به جز غربال اسپرم، تمامی مراحل IUI داخل رحم انجام می شود و جنین کاملا در رحم شکل می گیرد.

پروسه درمان با IUI

چه افرادی کاندیدای انجام IUI هستند؟

با توجه به شیوه درمان ناباروری با IUI در کاشان، مشخص است که این جراحی ندارد و به طور کلی خطرات جانبی زیادی ندارد به همین علت زوج های بسیاری می توانند آن را انجام دهند. در ادامه برخی از این کاندیداها را بیان می کنیم:

 • تعداد اسپرم ها زیاد نباشد
 • کم تحرکی در اسپرم ها
 • داشتن اسپرم های غیر نرمال
 • کم یا زیاد بودن حجم منی
 • داشتن آنتی اسپرم یا آنتی بادی در مایع منی

مشکلات گفته شده عمدتا برای مردان در باروری اتفاق می افتد. درمان ناباروری با IUI در کاشان این امکان را به آنها می دهد که با کمترین عوارض، زوج بتوانند بارور شوند.

علاوه بر مشکلات مردان، به بیماری هایی در زنان اشاره می کنیم که درمان IUI می تواند به حل ناباروری آن ها کمک کند.

 • عفونت واژن
 • آندومتریوز
 • کم بودن مخاط دهانه رحم
 • وجود برخی ترشحات کشنده در دهانه رحم
 • مشکلات مرتبط با تخمک گذاری

میزان موفقیت درمان ناباروری با IUI

نرخ حاملگی برای IUI هنگام استفاده از داروهای ناباروری می‌تواند تا ۲۰ درصد باشد. البته اثربخشی این روش، به علت اصلی ناباروری و سن مادر هم بستگی دارد. سن به عنوان یک عامل مهم در موفقیت IUI است. درمان نازایی با IUI قبل از ۴۰ سالگی توصیه می‌شود.

علاوه بر سن، رعایت نکات دیگر برای موفقیت در IUI ضرورت دارد. برای مثال استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی به طور قطع تاثیر بدی بر روند درمان باروری خواهند داشت. همچنین فعالیت های فیزیکی و بدنی خود را در طول روند درمان باید با پزشک متخصص در میان بگذارید تا مشکلی برای شکل گیری جنین پیش نیاید.

نتیجه درمان IUI

عوارض درمان ناباروری با آی یو آی

درمان ناباروری با IUI در کاشان نسبت به سایر درمان‌های مانند IVF و غیره کم تهاجم است. اما به طور کلی عمده روش های لقاح غیرطبیعی معایبی با خود دارند. از جمله آنها می توان گفت :

 • زایمان چند قلویی: در صورت مصرف داروهای باروری ممکن است بیش از یک تخمک آزاد کنید. درنتیجه شانس شما را برای باردار شدن دوقلو، سه قلویی افزایش می‌دهد. بارداری چند قلویی، خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را در پی دارد.
 • لکه بینی: این روش کمی باعث خونریزی واژینال است. در واقع اگر پیش تر از این مشکلاتی در قسمت دهانه رحم داشته باشید، IUI و در واقع ورود جسم خارجی به رحم و ناحیه واژن می تواند به تشدید آن بی انجامد.
 • سندروم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS): مصرف بیش از حد داروهای باروری مانند گنادوتروپین‌ها، باعث می‌شود که تخمدان‌های شما دردناک و متورم شوند. البته با مراجعه به بهترین متخصص زنان، میزان داروهایی که باید مصرف کنید مشخص خواهد بود و عوارض کمی ایجاد خواهد شد.

به طور کلی بایستی بدانید که ممکن است یک روش به تنهایی برای باروری شما جوابگو نباشد و انجام چند روش متفاوت به موفقیت در بارداری بی انجامد. همچنین شاید برای نتیجه گیری بایستی چندین مرتبه یک روش را تکرار کرد. در تمامی این موارد بایستی تحت نظر بهترین متخصص زنان باشید تا نتیجه مطلوب خود را به دست آورید.

سوالات شما درباره ناباروری

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
میکرواینجکشن چیست؟

میکرواینجکشن چیست؟

میکرواینجکشن نوعی تکنیک است که در شیوه درمان ناباروری با لقاح بیرون از رحم یا آی وی اف استفاده می شود. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *