031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی کیست تخمدان

یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها، کیست تخمدان می باشد. به دلیلی شیوع این بیماری، بیماران به دنبال جواب برای شوالات خود هستند که آیا کیست تخمدان درمان می شود؟ چه روش های درمانی برای کیست تخمدان وجود دارد؟ در ادامه به روش های درمان این بیماری می پردازیم

فهرست عناوین

کیست تخمدان چیست؟

دو قسمت پایینی رحم، تخمدان نام دارند که وظیفه تولید هورمون استروژن را بر عهده دارند. توده ای که داخل و یا روی تخمدان به وجود می آید و از مایع پر شده است را کیست تخمدان می گویند. در بسیاری از موارد این کیست ها خطرناک نیستند و خود به خود از بین می روند. برخی از این کیست ها ممکن است دردناک و سرطانی باشند. معمولا قبل از زمان یائسگی، به دلیل چرخه قاعدگی این کیست ها نیاز به جراحی ندارند و معمولا جراحی زمانی توصیه می شود که این کیست ها باعث درد و ناراحتی شده و مشکوک به کیست های سرطانی باشند. جراحی کیست های تخمدان به روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام می شود.

علائم وجود کیست تخمدان

کیست تخمدان از جمله بیماری هایی می باشد که ممکن است فرد از وجود آن بی اطلاع باشد. در صورت داشتن برخی از علائم مانند اختلال در چرخه قاعدگی، احساس درد زمان رابطه جنسی، لکه بینی و درد در زیر شکم حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار گرفته و در صورت وجود کیست های تخمدانی تحت درمان قرار بگیرید.

همانطور که گفته شد بیشتر کیست ها از خود علائمی نشان نمی دهند و خود به خود از بین می روند. به طور کلی علائم کیست تخمدان عبارتند از:

 • احساس درد در قسمت زیر شکم
 • درد در لگن
 • اختلال در چرخه قاعدگی
 • نفخ شکم
 • احساس پر بودن و سنگینی در شکم

چه زمانی به جراحی کیست تخمدان نیاز است؟

برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان تخمدان، جراحی کیست تخمدان انجام می شود. برخی از علائم نشان دهنده نیاز به جراحی کیست تخمدان می باشد. این علائم عبارتند از:

 • وجود توده و غده در تخمدان ها
 • کیست های تخمدانی که بعد از گذشت چند ماه از درمان هنوز کوچک نشده اند
 • نتیجه سونوگرافی که نشان دهنده وجود کیست تخمدانی خطرناک می باشد

آمادگی های لازم برای قبل و بعد از جراحی کیست تخمدان

آمادگی های لازم برای قبل و بعد از جراحی کیست تخمدان عبارتند از:

 • عدم مصرف سیگار به دلیل احتمال بروز عفونت های بعد از جراحی
 • در این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می شود و باید حدود شش ساعت قبل از جراحی فقط از نوشیدنی های شفاف استفاده کنید.
 • معمولا بعد از جراحی کیست های تخمدان نیاز به بستری در بیمارستان وجود ندارد.

درمان کیست های تخمدان

درمان کیست های تخمدان در هرفرد با توجه به نوع، تعداد و اندازه ی کیست ها متفاوت می باشد. متخصص زنان و زایمان با توجه به شرایط فرد و نوع کیست ها روش درمانی مناسب را برای او انتخاب می کند. در برخی از موارد تشخیص پزشک برای درمان استفاده از دارو می باشد در صورتی که در برخی دیگر تنها راه درمان جراحی کیست ها می باشد.

انواع جراحی کیست تخمدان

به طور کلی جراحی کیست تخمدان به دو روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام می شود. انتخاب روش های جراحی به نوع اختلال و نوع کیست بستگی دارد که پزشک با توجه به این دو مورد یکی از روش ها را انتخاب می کند. در ادامه توضیحاتی درباره این دو روش ارائه می دهیم.

جراحی لاپاراسکوپی:

از روش لاپاراسکوپی برای کیت های کوچکتر استفاده می شود. در این جراحی پزشک چند برش به طول های یک تا پنج سانتی متری رو بدن بیمار ایجاد می کند. از راه این برش ها ابزار و یک دوربین کوچک که لاپاراسکوپی نام دارد وارد بدن بیمار می شود.از طریق این دوربین کیست و تخمدان بیمار بررسی می شود و کیست ها از بدن خارج می شوند. بعد از خروج کیست ها محل های بریدگی بخیه زده می شود.

جراحی لاپاراتومی:

جراحی لاپاراتومی، جراحی باز نیز نام دارد. زمانی که کیست های تخمدان سرطانی و بزرگ باشند از جراحی لاپاراتومی استفاده می شود. برش ها در این روش از روش لاپاراسکوپی بزرگ تر هستند و در برخی از موارد علاوه بر خارج کردن کیست ها باید کل تخمدان نیز خارج شود.

عوارض جراحی کیست تخمدان چیست؟

جراحی کیست تخمدان مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است دارای عوارضی باشد. به طور کلی عوارض احتمالی این جراحی عبارتند از:

 • خونریزی واژینال تا ۴۸ ساعت بعد از عمل
 • احساس درد در زیر شکم
 • احساس خستگی بیش از حد

پریودی بعد از جراحی کیست تخمدان

ممکن است برای خانم ها این سوال پیش بیاید که چند روز بعد از عمل لاپاراسکوپی پریود می شویم. در اغلب موارد بعد از انجام لاپاراسکوپی نگران زمان پریود خود نباشید. ممکن است بعد از عمل لاپاراسکوپی برخی از موارد در پریود پیش آید که جای نگرانی ندارد، در ادامه این موارد را بیان می کنیم.

بعد از لاپاراسکوپی ممکن است خونریزی سخت و یا شبیه به زمان پریودی را تجربه کنید. که با گذشت زمان این خونریزی ها به حالت طبیعی خود باز میگردند.

اغلب عمل لاپاراسکوپی در روز هفتم و یا دهم قبل از تخمک گذاری انجام می شود. ممکن است زمان پریود شما با چند روز تاخیر مواجه شود ولی در صورت عدم وجود عوارض احتمال پریود نشدن بسیار کم است.

ممکن است در ۴۰ روز اول پریود با تاخیر انجام شود که اغلب به دلیل استرس و تغییرات هورمونی می باشد.

زمان بهبودی بعد از عمل لاپاراسکوپی

 • از بلند کردن اجسام سنگین حداقل به مدت ۴ هفته خودداری کنید.
 • در صورت داشتن درد می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.
 • انجام فعالیت های سبک برای بهبود کبودی ها ماثر می باشد. می توانید در روزهای اول حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید.

کلام اخر

همانطور که گفته شد کیست های تخمدانی توده هایی پر شده از مایع هستند که اغلب غیر سرطانی می باشند ولی در برخی از موارد این توده ها سرطانی بوده و باید در سریعترین زمان درمان شوند. برای تشخیص این کیست ها بهتر است از چکاپ های دوره ای زنان غافل نشوید.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحدپور

دکتر زهرا واحد پور فرد متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان) فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است. ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد. عضو انجمن سرطان ایران عضو انجمن سرطان های زنان ایران عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *