031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

دستگاه کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

آیا کولپوسکوپی برای مواقعی است که دچار سرطان شده ایم؟

کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟

این شاید سوالات افرادی باشد که به پزشک مراجعه کرده اند و برای آن ها انجام کولپوسکوپی تجویز شده است. اگر شما نیز جزو این دسته هستید با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری در این باره ارائه شود.

یکی از اقدامات دیگری که در مطب دکتر زهرا واحدپور انجام می شود و در جهت رفاه همشهریان صورت گرفته ، بهره گیری از دستگاه کولپوسکوپی است. دستگاه کولپوسکوپی برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود. این دستگاه تشخیصی برای افرادی که مشکوک به ضایعت دهانه رحم هستند، استفاده می شود .

 

کولپوسکوپی

 

کولپوسکوپی چیست؟

مشاهده می شود بسیاری از بیماران زمانی که به انجام کولپوسکوپی ارجاع داده می شوند، دچار استرس و اضطراب می گردند و در آرامش و ارتباط با اطرافیانشان اختلال به وجود می آید. این موضوع ما را بر آن داشت تا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهیم تا با آگاهی بیشتری این روش تشخیصی موثر را انجام دهند.

در ابتدا هر فردی که به کولپوسکوپی ارجاع داده می شود لزوما بدان معنا نیست که حتما یک ضایعه خطرناکی و یا سرطانی وجود دارد.

در واقع هدف از کولپوسکوپی بیشتر تشخیص ضایعات پیش بدخیم دهانه رحم است . ضایعاتی که اگر تشخیص داده شده و درمان شوند، از پیشرفت این ضایعات به سمت بدخیمی دهانه رحم و یا سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند.

چه افرادی باید کولپوسکوپی انجام دهند؟

افرادی که برای انجام کولپوسکوپی باید مراجعه کنند شامل اشخاصی هستند که در آزمایش پاپ اسمیر انجام شده آن ها، وضیعت غیرنرمال گزارش می شود که نیاز است دهانه رحم بررسی شود . این موضوع و غیر طبیعی بودن وضعیت، در تست پاپ اسمیر حتما و لزوما دلیل بر وجود ضایعات حتی پیش بدخیم نیستند و درصد بالایی از آن ها در واقع مثبت کاذب شناخته می شوند و هیچ مشکلی در قسمت دهانه رحم ندارند. اما به خاطر وجود احتمالات باید حتما بعد از تشخیص پزشک ، انجام شود .

دسته دوم افرادی هستند که آزمایش پاپ اسمیر آن ها مشکلی ندارد اما برخی علائم در افراد وجود دارد که نیاز است بررسی کامل تری صورت گیرد . مانند افرادی که در معاینه ای که متخصص زنان ، پزشکان عمومی و یا ماماها انجام می دهند ، ظاهر دهانه رحم در آن ها غیر طبیعی گزارش می شود . در این حالت علارغم تست پاپ اسمیر نرمال، نیاز به بررسی با کولپوسکوپی است .

بیشتر بخوانید
درمان سرطان رحم

گروه بعدی افرادی هستند که بعد از مقاربت دچار لکه بینی و یا خونریزی های مکرر می شوند.

یا افرادی که دچار درد بعد از رابطه جنسی می شوند.

حتی افرادی که خونریزی های غیرطبیعی به جز خونریزی های حین مقاربت دارند.

همه این افراد مستعد بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپی هستند. علت انجام آن در این موارد تنها برای تشخیص و پیشگیری می باشد و مراجعه کنندگان نباید نگران وضعیت خود باشند که چون به انجام کولپوسکوپی ارجاع داده شده اند ، مشکلات حادی در آن ها وجود دارد.

کولپوسکوپی چه کاری انجام می دهد؟

کولپوسکوپی دستگاهی است که در شکل های مختلف وجود دارد که بر حسب مارک و شرکت سازنده، از نظر شکلی و حجمی متفاوت است. اما در کل این دستگاه بزرگنمایی انجام می دهد. این بزرگنمایی ها متعدد هستند و از کوچک تا بزرگ قابل تنظیم است و با نور زرد و نور سبز دهانه رحم مشاهده می شود . در حین انجام آن از مایع اسید استیک است 3 تا 5 درصد که گرانیت شده است، استفاده می شود . ممکن است این محلول مقداری سوزش و ناراحتی برای بیمار ایجاد نماید، که جای نگرانی نیست و برطرف می شود .

هدف از انجام کولپوسکوپی

در روند انجام کولپوسکوپی هدف کمک کردن به تشخیص ضایعات است و مشخص شود که در صورت نیاز چه ناحیه ای مناسب است که نمونه برداری انجام شود.

نمونه برداری یا بیوپسی هم از قسمتی که پزشک تشخیص می دهد و احتمال می دهد که آن قسمت ممکن است مشکل داشته باشد، برداشته می شود.

کولپوسکوپی نیاز به بیهوشی دارد؟

برای انجام کولپوسکوپی نیاز به بیهوشی و یا اقدامات خاصی نیست و بدون درد صورت می گیرد.

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تهاجمی نیست و عوارضی برای بیمار ندارد تنها ممکن است در برخی از بیماران بعد از انجام مراحل کولپوسکوپی دچار خونریزی شوند که تا چند روز ادامه دارد . این افراد با رعایت و دوری از رابطه جنسی بعد از 5 روز تا یک هفته ، مشکلشان برطرف می شود.

در برخی موراد نیز برای جلوگیری از خونریزی از گاز پک شده در داخل واژن استفاده می شود که بعد از چند ساعت برداشته می شود .

بیشتر بخوانید
بیماری آندومتریوز

این پروسه تشخیص با دریافت رضایت از بیمار انجام می شود و همه روند کار و اطلاعات لازم به مراجعه کننده توضیح داده می شود تا با شفافیت از اینکه قرار است چه اتفاقی رخ دهد و پروسه به چه صورت است آگاهی داشته باشد. این توضیحات باعث می شود بیمار بدون ترس و اضطراب این روش را انجام دهد و در روند آن با پزشک خود همکاری داشته باشد.

نکات مهم در کولپوسکوپی

مواردی در انجام کولپوسکوپی مهم هستند که بیمار باید بعد از آن برای دریافت آزمایش پاتولوژی پیگیری نمایند و ازمایش تهیه شده را به متخصص خود نشان دهند که وارد پرونده پزشکی بیمار شود و با یافته هایی که در حین کولپوسکوپی جمع آوری شده است ، مقایسه می شود و بر اساس آن توصیه های درمانی ارائه می گردد. گاهی ممکن است بیمار نیاز به جراحی دهانه رحم داشته باشد و یا گاهی نیاز به هیچ اقدامی ندارد و در برخی افراد نیز ممکن است نیاز به تکرار آزمایش پاپ اسمیر بعد از 6 ماه و یا یک سال داشته باشد. تمام این موارد توسط متخصص زنان به بیمار توضیح داده می شود.

کلام آخر

همانطور که توضیح داده شد بعد از شنیدن نام کولپوسکوپی از زیان پزشک خود نباید بهراسید که مبادا بیماری خطرناکی داشته باشید. این روش برای تشخیص است و برای پیشگیری و اطمینان خاطر انجام می شود . در نتیجه با خونسردی کامل با پزشک خود همکاری لازم را داشته باشید و سعی نمایید مراحل درمان را جدی بگیرید تا در زودتری زمان به سلامت خود برسید.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

  • عضو انجمن سرطان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها: کولپوسکوپی
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four × four =

Call Now Button