031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / هزینه تست پاپ اسمیر
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هزینه تست پاپ اسمیر

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

هزینه تست پاپ اسمیر

یکی از مهم ترین وسیله تشخیصی برای تشخیص سلامت اندام تناسلی خانم ها پاپ اسمیر است . اسم این تست را شاید شنیده باشید. امروزه در بخش های مختلف آموزشی و درمانی در مورد اهمیت این آزمایش اطلاع رسانی می شود تا بتوان با استفاده از آن مشکلات جدید بانوان را کاهش داد . این تست در گام اول کمک به پیشگیری از بخش عمده ای از بیماری های زنانه است به خصوص سرطان های رحم و دهانه رحم. عمدتا به خاطر ارزان و مقلوم به صرفه بودن این آزمایش توصیه می شود، غربالگری سالیانه انجام شود. در ادامه به توضیح بیشتر این تست مهم می پردازیم .

تست پاپ اسمیر چیست؟

چه این نام را شنیده باشید چه نه، حال لازم است در هر سن و سالی که هستید این تست را بشناسید. این تست برای غربالگری است که با برداشت سلول و نمونه برداری از قسمت های مختلف دهانه رحم به بررسی عوامل مشکوک سرطانی می پردازد و باعث می شود وجود عوامل سرطانی پیش از رسیدن به مرحله حاد ردیابی شوند. به طوری که پاپ اسمیر بهترین گزینه برای تشخیص عوامل سرطانی و یا تومور ها محسوب می شود .

تست پاپ اسمیر

کاندید انجام تست پاپ اسمیر

زنانی که در بین حد فاصل 35 تا 45 سالگی قرار دارند بیشتر در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند در نتیجه توصیه می شود غربالگری های دوره ای در این زمان جدی تر گرفته شود . این تست در افراد متاهل و بالای 18 سال توصیه می شود با هماهنگی متخصص زنان و در صورت مشکوک بودن انجام شود. در ادامه برخی از کاندیدای اصلی این آزمایش معرفی می گردد :

بانوانی که در سنین پایین ازدواج کرده اند در خطر سرطان رحم هستند.

بانوانی که شریک جنسی متعدد دارند.

ویروس HPV یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان رحم است . افراد مبتلا باید در دوره زمانی معین این تست را بدهند.

پاپ اسمیر برای دختران باکره

متاسفانه در کشور ما به خاطر تابویی که برای پرده بکارت دختران وجود دارد امکان انجام پاپ سمیر وجود ندارد چون با وجود اسپکلوم پرده بکارت آسیب می بیند و آسیب دیدن پرده بکارت برای دختران مجرد در کشور ما نوعی تهجر محسوب می شود که از سلامت شخص مهم تر جلوه می کند و این به نوعی اشتباه درمانی ما در حال کنونی محسوب می شود. در این گونه شرایط برای تشخیص بیماری ها از ترشحات واژن نمونه برداری انجام می شود که دقت لازم را ندارد و از وجود سرطان رحم و دهانه رحم اطلاعاتی در اختیار پزشک نمی گذارد.

بیشتر بخوانید
همه چیز در مورد HPV و زگیل تناسلی

برای زمان تست پاپ اسمیر

برای انجام این آزمایش شرایطی وجود دارد که باعث می شود نتیجه تست درست تشخیص داده شود مانند زمان تست که بهترین زمان آن پانزدهمین روز قاعدگی است. قبل از تست تا 48 ساعت از ژل و دارو واژینال به هیچ عنوان استفاده نشود . 48 ساعت قبل رابطه جنسی نداشته باشد. در صورت عفونت شدید باید تا زمانی که ترشحات خیلی زیاد نباشند باید دست نگه داشته شود.

برای یک آزمایش راحت چه کنیم؟

انجام این تست بدون درد و ناراحتی است اما برای اینکه هنگام ورود دستگاه به واژن راحت باشید بهتر است قبل از آزمایش مثانه خود را تخلیه نمایید و عضلات خود را شل کنید .

تست پاپ اسمیر درد دارد؟

این موضوع فکر بسیاری از بیماران را به خود مشغول می کند که آیا تست پاپ اسمیر دردناک است. باید این خبر خوش را به شما داد که به هیچ عنوان دردناک نیست. این تست بسیار ساده است و از طریق معاینه لگنی انجام می شود .

مزایای تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر بهترین گزینه موجود برای بررسی انواع سرطان رحم است . با این آزمایش عفونت هایی مانند زگیل تناسلی تشخیص داده می شود که امروزه به خاطر عدم رعایت نکات بهداشتی بسیار همه گیر شده است . غربالگری که با این تست انجام می شود از بسیاری بیماری های رحمی و سلول های سرطانی پیش سرطانی خبر می دهد و به این طریق امکان درمان زود هنگام فراهم می شود.

 

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

هزینه تست پاپ اسمیر

این تست به خاطر جلوگیری از ابتلا به سرطان در زنان ، توسط بیمه های مختلف پذیرش می شود . خوشبختانه طرح های حفظ سلامت زنان در حال پیشرفت است و با توجه به هزینه های طاقت فرسای درمانی، می توان گفت این تست باهزینه معقولی انجام می شود.

انجام این تست اگر روی شیشه انجام شود هزینه کمتری دارد و اگر این تست روی مایع باشد ، و نو ویروش مشخص شود، هزینه بیشتری تخمین زده می شود.

قابل ذکر است اگر این تست با جواب منفی همراه باشد لازم نیست هر ساله انجام شود و تا پایان 5 سال لازم نمی شود .

قبل از پاپ اسمیر چکار کنیم؟

نکته مهم در خصوص پاپ اسمیر این است که این تست نباید در سیکل قاعدگی انجام شود. چرا که خونریزی می تواند با نتایج تست مشکل ایجاد نماید . اگر این تست با میزان کم خونریزی همراه باشد . انجام تست بلا مانع است.

بیشتر بخوانید
درمان کیست تخمدان

چیزی که پزشکان توصیه می کنند از انجام رابطه جنسی تا 24 ساعت خودداری نمایید . برخی موارد نیز وجود دارد که باید به آن توجه نمود این موارد باید بارداری بیمار باشد که بسیار اهمیت دارد . قرص های پیشگیری از باردرای

خانم هایی که سابقه مشکلات مربوط به معاینات لگنی داشته اند، حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

تقریبا این گونه می توان گفت که جهت انجام تست پاپ اسمیر، نیازی به آمادگی خاصی نیست. جهت راحتی بیشتر، توصیه می شود بیمار با مثانه خالی برای انجام تست مراجعه کند.

کلام آخر

شاید هزینه های جانبی رود درمان برای شما طاقت فرسا باشد اما گاهی با یک هزینه کوچک می توانید از بیماری ها بزرگ تر و هزینه های بیشتر جلوگیری نمایید . این نکته ای است که باید بیشتر به آن دقت نمایید و با جدی گرفتن علائم بیماری، هم به سلامت روح و جسم خود کمک کنید. و نتیجه هزینه های کم در دراز مدت خود را نشان می دهند که با آسودگی خاطر به زندگی ادامه می دهید .

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

  • عضو انجمن سرطان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 20 =

Call Now Button