031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / جراحی زیبایی واژن / جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

دستگاه تناسلی خارجی زنان دارای دو نوع بافت است که در کنار دهانه واژن قرار دارند:

لب های بزرگ: لب های بزرگ یا لابیای ماژور دو لایه پوستی هستند که دارای مو هستند و ازساختارهای حساس و داخلی همانند لب های کوچک و ناحیه حساس واژن محافظت می کنند.

لب های کوچک: لب های کوچک یا لابیای مینور دو لایه پوست در ابتدای دهانه واژن هستند که بین لب های بزرگ قرار دارند و از نظر رنگ و اندازه در بین افراد متفاوت، مختلف است.

در حالت ایده آل واژن که در نزد بیشتر افراد مورد پذیرش است؛ معمولا لب های کوچک در زیر لب های بزرگ پنهان شده است؛ با این حال زنانی هستند که از شکل واژن خود ناراضی هستند و به دلایلی چون افزایش سن، ژنتیک و بارداری به عمل زیبایی لابیاپلاستی رو می آورند.

انواع جراحی هایی زیبایی واژن که جهت ترمیم و جوانسازی واژن انجام می شود، در زیر آمده است:

 • واژینوپلاستی: نوعی جراحی زیبایی است برای زیبایی مهبل
 • لبیوپلایستی
 • افزایش G- spot
 • برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس
 • فرونوپلاستی
 • پرینوپلاستی
 • مونس پلاستی:جراحی است که به افتادگی پوست شکم بر روی ناحیه تناسلی و یا بزرگی قسمت بالای ناحیه تناسلی زنان گفته می شود.

در ادامه این مقاله ما قصد داریم اطلاعاتی را درباره جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی در اختیار شما قرار دهیم.

دلایل استفاده از جراحی لابیاپلاستی

برخی از خانم ها، ناحیه تناسلی با شکل نامتقارن دارند. یعنی لب های یک قسمت بزرگتر از قسمت دیگر می باشد. این مشکل بر روی اعتماد به نفس زنان تاثیر منفی می گذارد.

لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارانرین روش های جراحی زیبایی زنان است و در بسیاری از بانوان احساس رضایت بیشتری ایجاد کرده است. اکثر خانوم ها مایل هستند به دلایل زیر عمل لابیاپلاستی انجام دهند:

 • در هنگام انجام فعالیت های روزمره درد احساس می کنند.

همانطور که گفته شد بسیاری از خانم ها از ظاهر لب های کوچک ناراضی هستند. بیشنر مواقع لب های کوچک در زیر لب های خارجی آویزان می شوند و درد زیادی احساس می شود.

 • به دستگاه تناسلی خود فرم جوان تری دهند.

با افزایش سن، رنگ و شکل پوست اطراف ناحیه تناسلی تان تغییر می کند و موجب می شود اصطحکاک بیش از حد در برابر لباس باعث از بین رفتن رنگ و شکل آن شود.

 • از عفونت ادراری چلوگیری کنند.
بیشتر بخوانید
جوانسازی واژن با RF

پوست و چین های اضافی لب های واژن، در صورتی که بیش از حد نرمال، بزرگ باشد مکان مناسبی برای رشد باکتری ها به حساب می آید. هم چنین در صورت تمیز نگه نداشتن، ناحیه تناسلی موجب می شود باکتری های اطراف مقعد به دستگاه مجاری ادراری راه یابد و عفونت حاصل شود. درواقع داشتن لب های غیرنرمال، موجب می شود که رعایت بهداشت ناحیه تناسلی کاری دشوار باشد.

 • شکل و ظاهر واژن متقارن شود.

ناهموار شکل بودن واژن، در برخی از خانم ها موجب از دست رفتن اعتماد به نفس جنسی آنها شده است تا جائی که از از رابطه جنسی پرهیز می کنند.

روش های انجام عمل لابیاپلاستی

انواع روش های جراحی زیبایی لابیاپلاستی در ادامه آمده است:

روش تریم: متداول ترین روش لابیاپلاستی، روش تریم است که در آن پزشک، پوست اضافی را اندازه گیری و به صورت قرنیه علامت گذاری می کند. سپس به کمک چاقوی جراحی بافت اضافی موجود درلب ها برداشته می شود و سپس به طور مستقیم به هم دوخته می شود. طبق مطالعات متعدد، جراحی لابیاپلاستی با میزان رضایت بالای بیش از 90 درصد در زنان همراه است.

روش کوه شکل مرکزی: در این روش بافت ضخیم جزئی به شکل گوه از ضخیم ترین بخش لبه کوچک برش و برداشته می شود. با این کار چین خوردگی های طبیعی لبه کوچک حفظ می شود.

دی‌اپیتلیالیزاسیون: بافت پوششی یک بخش مرکزی در سمت جانبی لبه های کوچک به کمک چاقوی پزشکی بریده می شود. این روش بافت اضافی عمودی را کاهش می دهد و چین خوردگی طبیعی لبه کوچک نیز حفظ می کند.

لیزر: این روش به دی اپیتلیالیزاسیون شباهت زیادی دارد. لابیاپلاستی به کمک لیزر، روش جدیدی است که موجب برش دقیق و بدون درد و تورم از قسمت پوست لبه واژن است و نیازی به بخیه زدن ندارد. در این روش در صورت برداشتن بیش از حد پوست لبه فرج، احتمال ایجاد کیست های رو پوستی را افزایش می یابد.

توصیه های قبل از عمل زیبایی لابیاپلاستی

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، در معاینه اولیه، پزشک معاینه دقیق انحام می دهد تا تشخیص دهد آیا لابیاپلاستی گزینه مناسبی برای شما است یا خیر؟ هنگامی که تشخیص داده شد که لابیاپلاستی مناسب شماست. باید برنامه ریزی برای درمان شروع کنید. در این مدت باید تغذیه سالم داشته باشید و از خواب کافی برخوردار باشید و همه دستورالعمل های پزشک تان را اجرا کنید.

مراقبت های پزشکی پس از عمل زیبایی لابیاپلاستی

روش جراحی به اهداف و آناتومی بیمار بستگی دارد. و معمولا تقریبا 1 تا 2 ساعت طول می کشد و با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
روشهای جوانسازی واژن

باید منطقه تناسلی را تمیز و بهداشتی نگه داشت. تورم و درد را می توان با قرار دادن کمپرس یخ بر روی ناحیه کاهش داد. هم چنین 4 تا 6 هفته پس از آن می توانند از نوار بهداشتی استفاه کنند یا رابطه جنسی را شروع کنند. تا 48 ساعت پس از جراحی نباید حمام کرد. به طور معمول برای چندین هفته باید از انجام فعالیت های سنگین پرهیز شود، اما ورزش های سبک معمولاً در 4 تا 6 هفته شروع می شوند.

معمولا تورم و درد ناحیه بعد از 6 هفته از بین می رود و در نهایت تا 6 ماه طول می کشد که کاملا خوب شود.

چه زمانی نتایج را مشاهده خواهید کرد؟

همه بیماران به استراحت و بهبودی از عمل احتیاج دارند. اکثر خانم ها در طی هفته ها و ماه های بعد از عمل نتایج مورد نظر خود را می بینند، زیرا تورم و جای زخم کاهش می یابد. لازم به ذکر است انجام جراحی لبیوپلاستی به دلیل برش قسمت های اضافی لبه های واژن، غیر قابل برگشت است.

قبل و بعد از لابیاپلاستی

قبل و بعد از عمل لبیوپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی چقدر است؟

طبق آمار سال2018،  انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، متوسط هزینه لابیاپلاستی 2924 دلار اعلام کرد. این هزینه فقط بخشی از قیمت کل است و هزینه اتاق عمل، بیهوشی و دیگر موارد دیگر را شامل نمی شود. لطفا برای تعیین هزینه قطعی روش جراحی خود به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

اگر فکر می کنید لابیاپلاستی برای شما مناسب است و خواهان اطلاعات بیشتری هستید می توانید از خدمات مشاوره ای دکتر زهرا واحد پور متخصص زنان و زایمان، استفاده کنید.

 

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nineteen + 12 =

Call Now Button