031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / آیا طولانی شدن دوران قاعدگی طبیعی است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آیا طولانی شدن دوران قاعدگی طبیعی است؟

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

آیا طولانی شدن دوران قاعدگی طبیعی است؟

به دلیل سوالات بسیار زیاد  کاربران در رابطه با  طولانی شدن دوران قاعدگی ما قصد داریم در این مقاله به سوالات شما پاسخ دهیم، با ما همراه باشید.

اگر برخی ماه ها دوره قاعدگی شما یک یا دو روز کمتر از ماه های دیگر است و شما هیچ مشکل و یا دردی ندارید جای هیچگونه نگرانی نیست، اما اگر طولانی شدن دوران قاعدگیتان بیش از حد نرمال است باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

خونریزی های معمول دوران پریودی معمولا بین 2 تا 7 روز است و در اکثر زنان همراه با درد است، که پریود بیش از ده روز که بیشتر از حالت معمول است می تواند برای زنان عذاب آور باشد.

طولانی شدن دوران قاعدگی

طولانی شدن دوران قاعدگی

علت طولانی شدن پریود و لکه بینی

  • آی یو دی دارید

یکی از شایع ترین علت های پریود بیش از ده روز استفاده از دستگاه آی یو دی است، که ابزاری برای کنترل بارداری است و در دهانه رحم قرار می گیرد.

دو نوع اصلی دارد: غیرهورمونی،آی یو دی از جنس مس و هورمونی، آی یو دی مبتنی بر پروژسترون.

اصولا هر دوی اینها می توانند پس از قرار دادن در رحم باعث خون ریزی غیرطبیعی و طولانی مدت شوند. اما دوره های طولانی تر خون ریزی معمولا به دلیل استفاده از آی یو دی های مسی می باشد.

اما آی یو دی پروژسترون اصولا به عنوان یک راه حل برای کاهش و حتی حذف خونریزی های دوره قاعدگی ارائه می شود، اما تاثیرگذاری آن به مرور زمان است، یعنی ممکن است چندین دوره از قاعدگیتان بیش از حد معمول باشد، اما اصولا بعد از سه دوره این خون ریزی ها کاهش پیدا می کند.

اگر بعد از اتمام سه دوره پریودیتان خونریزی کاهش پیدا نکرد باید به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا امکان دارد آی یو دی از جای اصلی خود خارج شده باشد یا وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد.

  • تخمک گذاری

قاعدگی در بدن زنان راهی برای خلاص شدن از خون و بافت اضافی است که در حالتی که تخمک بارور شده به وجود می آید، اما بعضاً پیش می آید که سیگنال های هورمونی عبور می کند و به هنگام آزادسازی تخمک های خونریزی اتفاق می افتد که به آن خونریزی بین قاعدگی گفته می شود و زمانی رخ می دهد که اندکی افت در استروژن در هنگام تخمک گذاری باعث لکه بینی می شود.

اگر پریود بیش از ده روز طول بکشد و یا نزدیک به آخرین چرخه فرد باشد ممکن است به نظر برسد که دوره شما برای همیشه ادامه دارد، اما اصولا جای نگرانی نیست. اما اگر به طور ناگهانی این تغییرات درخ دهد و یا درد شدیدی احساس کردید حتما باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

  • ممکن است باردار باشید!

یک لحظه صبر کنید؛ مگه یکی از نشانه های بارداری قطع شدن خونریزی ماهیانه نیست؟ بله، ولی نه همیشه!
یکی از علت های شایع خون ریزی بیش از حد دوران قاعدگی، بارداری است.

  • سقط جنین در ابتدای بارداری

آمار سقط جنین در ابتدای بارداری بسیار بیشتر از آن است که شما فکر می کنید. زیرا نیمی از همه حاملگی ها قبل از آن که زن حتی متوجه بارداری شود به سقط جنین منجر می شود و تنها نشانه آن یک دوره قاعدگی طولانی مدت با خونریزی بسیار شدید است.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره جراحی لاپاراسکوپی

طولانی شدن دوران قاعدگی از1 تا 2 دوره طبیعی است اما چنانچه بعد از 3 دوره همچنان دوران قاعدگی شما به صورت غیرطبیعی بود باید به پزشک خود مراجعه کنید.

  • اختلالات تیروئید

معمولا زنانی که تیروئید کم کار دارند دوره قاعدگی طولانی و سختی را هم تجربه می کنند. از سایر نشانه های کم کاری تیروئید می توان به : افزایش وزن، خستگی مفرط، ریزش مو و… اشاره کرد چنانچه شما این علائم را دارید و همچنین دوره های پریود بیش از ده روز را تجربه می کنید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

یکی از نشانه های سرطان دهانه رحم، خونریزی و لکه بینی های بین دوره می باشد. یکی از بهترین متخصصین زنان در کاشان توصیه می کنند که حتما آزمایش های پاپ اسمیر و HPV را در بازه های زمانی متفاوتی برای اطمینان از سلامتیتان انجام دهید.

پولیپ رحم یا فیبروئید

ناهنجاری های رحمی، مثل پولیپ ها و فیبروئیدها، می توانند دلیلی بر طولانی شدن دوران قاعدگی شوند. زیرا با تحریک حفره اندومتری می توانند منجر به افزایش خونریزی شوند.

با اینکه این موضوع به نظر ترسناک می رسد، اما بیش از 80 درصد از زنان حداقل یک بار در طول عمرشان این را تجربه کرده اند و این تومورهای خوش خیمی اصولا علائمی ندارند و تنها علامت آن طولانی شدن دوران قاعدگی می تواند باشد.

یائسگی

یکی از نشانه های یائسگی این است که شما یک سال بدون خونریزی هستید و اصولا در زنان بالای 50 سال اتفاق می افتد. کاهش طبیعی هورمون ها منجر به یائسگی می شود که ممکن است این کاهش هورمون ها باعث طولانی تر شدن دوران قاعدگی شما شود.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

و در آخر…

اصولا خونریزی های بیش از حد دوران قاعدگی برای همه زنان می تواند استرس زا باشد. اما همان طور که قبلا هم گفتیم این خونریزی ها اگر یک یا دو دوره باشد جای هیچگونه نگرانی نیست و می تواند طبیعی باشد.

اما چنانچه خونریزی های دوران قاعدگی پس از سه دوره به حالت طبیعی بازنگشت می تواند نشانه ای از بیماری های شایع زنان باشد و حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
افتادگی رحم از علت تا درمان آن
دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

  • عضو انجمن سرطان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
  • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 10 =

Call Now Button