031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / باردرای و زایمان / زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

یکی از دغدغه های همیشگی زنان باردار این است که کدام یکی از روش های زایمان بهتر است؟

با توجه به این که هر کدام از روش های زایمان محدودیت ها و مزایای خود را دارد نمی توانیم که یکی از آن ها را بهتر از دیگری بدانیم.

در مواردی که زنان شرایط انجام زایمان طبیعی را ندارند و زایمان طبیعی برای آن ها خطرآفرین است بهترین گزینه جایگزین برای آن ها زایمان سزارین است. از طرف دیگر در شرایطی که زنان هیچ نوع ممنوعیتی برای انجام زایمان طبیعی ندارند بهترین گزینه برای آن ها زایمان طبیعی است. بنابراین باید با توجه به شرایط جسمی مادر و جنین بهترین روش زایمان را تعیین کرد و تشخیص بهترین روش زایمان به عهده متخصص زنان می باشد.

خانم باردار

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی دارای مزایا و نقاط مثبتی است که باعث می شود زنانی که از یک سو شرایط جسمانی لازم را برای انجام زایمان طبیعی دارند و از سوی دیگر ممنوعیت پزشکی خاصی ندارند به این روش روی آورند. از جمله این مزایا:

 • دوران بهبودی بعد از زایمان طبیعی کوتاه تر است؛ بعد از زایمان طبیعی محل زخم ها در کوتاه مدت بهبود پیدا می کند و زنان می توانند به روند عادی و طبیعی زندگی بازگردند. اما در زایمان سزارین مادران مدت زمان بیشتری به استراحت نیاز دارند.
 • احتمال بروز عفونت بسیار کم است.
 • میزان خونریزی کم است؛ در روش زایمان طبیعی میزان خونریزی نسبت به روش زایمان سزارین کمتر است. طبیعی است که در روند سزارین به دلیل برش هایی که روی شکم زنان ایجاد می شود خونریزی بیشتر باشد. به همین دلیل بعد از اتمام زایمان زنان احساس ضعف بیشتری می کنند و باید مراقبت های ویژه تری داشته باشند.
 • کودکانی که به روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند به دلیل فشاری که در حین زایمان به آنها وارد می شود آبی که در ریه شان وجود دارد تخلیه می شود. همین امر برای سلامتی شان بسیار مفید است.
 • شواهد نشان می دهد کودکانی که با روش زایمان طبیعی به دنیا آمده اند احتمال ابتلای آنان به اضافه وزن، دیابت، آسم و آلرژی در آینده کمتر است.
 • عوارض کمتر؛ در روش زایمان سزارین زنانی که از داروهای بیهوشی استفاده کرده اند بعد از زایمان با عوارض این دارو ها روبرو می شوند. مثل بی حالی، حالت تهوع و سرگیجه. اما زنانی که با روش طبیعی زایمان کرده اند سریع تر سرحال و شاداب می شوند.
 • تجربه درد کمتر: در زایمان طبیعی تمامی تجربه درد منحصر است در طول مدتی که کودک در حال خروج از کانال زایمان است. بعد از اتمام روند زایمان دردها نیز از بین خواهند رفت. اما در روش سزارین این فرایند بالعکس است. یعنی زنان در هنگام زایمان دردی را متوجه نخواهند شد اما بعد از تولد نوزاد، درد مادر شروع می شود و چند روز ادامه خواهد داشت. این درد ها به جهت بخیه هایی است که در ناحیه زیر شکم ایجاد شده است.
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

مزایای زایمان سزارین

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود زنان برای انجام زایمان سزارین اقدام کنند این است که از درد زایمان طبیعی هراس دارند. بنابراین برای این که درد زایمان طبیعی را تجربه نکنند با روش سزارین کودک خود را متولد می کنند. به همین جهت اولین مزیت زایمان سزارین بدون درد بودن این روش است.

بیشتر بخوانید
علت زایمان زودرس و روش های پیشگیری از آن

دومین مزیت این است که روز تولد کودک تان را می توانید برنامه ریزی کنید. در زایمان طبیعی نمی دانید که چه روزی کودک متولد می شود اما در زایمان سزارین این امکان فراهم است که روز زایمان را تعیین کنید.

چه زنانی باید سزارین انجام دهند؟

در یکسری موارد زنان باردار به دلیل شرایطی که تجربه می کنند حتما باید زایمان سزارین انجام دهند. زیرا که باتوجه به شرایط بالینی شان زایمان طبیعی می تواند برایشان خطرناک باشد. مهم ترین مواردی که باعث می شود انجام زایمان ضروری باشد:

 • در صورتی که حالت قرار گیری جنین در رحم غیر طبیعی است: در وضعیت طبیعی سر جنین به محل زایمان نزدیک است و در روند زایمان سر وی زودتر از بقیه اعضا خارج می شود. اما اگر حالت قرار گرفتن جنین خلاف این جهت باشد (یعنی پاها به کانال زایمان نزدیک باشد) زایمان طبیعی می تواند خطر آفرین باشد. در این موارد لازم است که زایمان سزارین انجام شود.
 • بزرگ بودن جثه کودک: خروج کودکانی که بزرگ جثه هستند از کانال زایمان دشوار است و می تواند منجر به بروز خطر برای مادران باردار باشد.
 • افزایش اکسیژن در مغز کودک: کودکی که اکسیژن در مغز او زیاد است شرایط تولد با روش زایمان طبیعی را ندارد به همین جهت باید در این موارد با روش زایمان سزارین متولد شود.
 • لگن مادر بیش از حد کوچک باشد
 • مادر سلامت جسمانی کامل نداشته باشد.
 • مادر افتادگی شدید رحم داشته باشد.
 • مادر دوقلو باردار باشد.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

پیشنهاد متخصص زنان چه نوع زایمانی است؟

یکی از رایج ترین سوالات زنان از متخصص زنان این است که؛ به نظر شما بهترین روش زایمان کدام است؟ در جواب باید گفت که؛ به طور کلی نمی توان گفت کدام روش زایمان بر دیگری ارجحیت دارد، چرا که باید شرایط مادر و جنین توسط بهترین متخصص زنان بررسی شود و سپس بهترین روش زایمان را به شما پیشنهاد دهد.

در صورتی که طبق مطالب گفته شده، شرایط مادر و جنین نرمال باشد، پیشنهاد  متخصص زنان و زایمان بر این است که زایمان به صورت طبیعی انجام گیرد، اما این موضوع بدین معنا نیست که سزارین هیچ مزایایی برای مادر ندارد.

این پیشنهاد تنها به دلیل کمتر بودن عارضه های زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین است. اما در وهله اول لازم است تا متخصص زنان شرح کاملی از وضعیت شما داشته باشد.

برای مثال مادرانی که در شرایط طبیعی و نرمال نیستند و دچار بیماری هایی مانند قند خون یا فشار خون بالا هستند، پیشنهاد متخصص زنان به زایمان سزارین است.

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی مزایا عوارض و هر آنچه باید بدانید

 

 

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =

Call Now Button