031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / جراحی زیبایی واژن / بررسی روش های تنگ کردن واژن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بررسی روش های تنگ کردن واژن

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

 

شل شدن و افتادگی واژن در خانم ها به یک معضل تقریبا بزرگ تبدیل شده است. شل شدن واژن سبب به وجود آمدن چندین اختلال و عارضه می شود. به همین دلیل است که بسیاری از خانم ها انواع روش های تنگ کردن واژن را امتحان می کنند تا از معضلات شلی واژن رهایی یابند.

البته شل شدن واژن و از بین رفتن حالت الاستیک واژن در خانم ها، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به عوامل و دلایل مختلفی که سبب شل شدن واژن می شود؛ میپردازیم.

دلایل شل شدن واژن در خانم ها

 1. تغییرات و در واقع افزایش سن یکی از دلایل عمده و اصلی شلی و گشاد شدن واژن می باشد. هنگامی که افراد پا به سن میگذارند، ماهیچه ها و عضلات تمام نواحی بدن آنها تحلیل می رود و مقاومت و قدرت خود را از دست می دهند. ماهیچه های واژن نیز شامل این تغییرات می شوند و با افزایش سن حالت سفت و مقاوم خود را از دست می دهند.
 2. زایمان از دیگر دلایل شل شدن واژن خانم ها می باشد. خانم هایی که بارداری و زایمان های متعدد و مکرری را تجربه کرده اند؛ دچار این عارضه می شوند. البته این اختلال در زایمان های طبیعی رخ می دهد؛ چرا که خانم در هنگام تولد نوزاد، باید فشار بسیار زیادی را وارد کند تا کودک به دنیا بیاید. با وارد شدن فشار بسیار سخت بر روی ماهیچه های واژن، ماهیچه ها و عضلات دچار کشیدگی می شوند.

با تکرار شدن زایمان طبیعی، واژن خانم حالت ارتجاعی خود را به طور کامل از دست می دهد و دچار شلی می شود.

 1. فعالیت و ورزش های بسیار سنگین برای خانم ها، سبب افتادگی و شل شدن واژن می شود. البته شل شدن واژن در هنگام ورزش های سنگینی مانند بدنسازی اتفاق می افتد. زیرا در بدنسازی حرفه ای، خانم باید وزنه های بسیار سنگینی را بلند کند که این موضوع فشار بسیار زیادی را بر روی واژن و عضله های آن وارد می کند.
 2. بانوانی که دچار عارضه ضعیف بودن عضله های واژن می باشند، دارای واژن شلی نیز هستند. این موضوع به ژنتیک افراد باز می گردد.
 3. بسیاری از افراد به نادرست معتقد هستند که رابطه جنسی سبب شل شدن واژن می شود. اما این موضوع حقیقت ندارد. رابطه ی جنسی زمانی سبب شل شدن واژن می شود که، رابطه به صورت نادرست انجام شود. البته واژن خاصیت ارتجاعی دارد؛ یعنی پس از رابطه جنسی دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد. عکس این قضیه زمانی اتفاق می افتد و واژن شما آسیب می بیند که، رابطه ای نادرست را داشته باشید.
 4. تغذیه و سبک زندگی نادرست از عوامل شایعی است که عارضه شلی واژن را برای خانم ها به وجود می آورد. هنگامی که شما تغذیه ای نادرست داشته باشید، سبب ایجاد یبوست در شما می شود؛ با ایجاد یبوست فشار شما برای دفع مدفوع افزایش می یابد و تکرار این موضوع سبب شل شدن عضلات واژن می شود.
 5. ورزش نکردن و عدم تحرک در خانم ها سبب شل شدن عضلات تمام قسمت های بدن می شود. با ورزش کردن عضلات بدن خود، خصوصا واژن را سفت می کنید.
 6. اضافه وزن و چاقی، یائسگی در زنان از دیگر عوامل شایع شل شدن واژن می باشند.
بیشتر بخوانید
روشهای جوانسازی واژن

عمل تنگ کردن واژن به کمک انواع روش های تنگ کردن واژن چیست؟

عوامل و مواردی وجود دارند که سبب شل شدن واژن می شوند و همچنین بر میزان تنگی آن تاثیر می گذارند. اما امروزه روش های بسیار زیاد و متنوعی به وجود آمده است که می توان به کمک آنها واژن را تنگ کرد و به حالت قبل آن بازگرداند.

در عمل های متعدد تنگ کردن واژن مانند لیزر، کربوکسی تراپی، روش RF و سایر روش ها سعی بر این است تا دیواره های واژن را دوباره به یکدیگر نزدیک کنند. مدخل واژن به دلایل گوناگونی دچار شلی می شود و یا فضای اضافه در آن ایجاد می شود؛ که با انجام انواع روش های تنگ کردن واژن، مانند تزریق ژل یا چربی، تزریق مواد برای کلاژن سازی و یا نزدیک کردن دیواره ها عمل تنگی واژن انجام می شود.

انواع روش های تنگ کردن واژن:

تنگ کردن واژن با روش RF

در روش RF یک روش کاملا آسان و غیر تهاجمی می باشد؛ به کمک یک دستگاه امواج رادیوفرکانسی به داخل واژن خانم وارد می شود. با ورود این امواج به داخل واژن و نفوذ آن به بافت ها و لایه های زیرین، باعث می شود تا فرایند هایی مانند افزایش خون رسانی، افزایش اکسیژن، افزایش میزان کلاژن سازی رخ دهد.

هنگامی که عروق خونه این لایه ها و سلول های آن تحریک می شوند؛ کلاژن سازی نیز ممکن می شود. کلاژن هم یکی از فاکتور های مهم برای داشتن عضلات واژنی سفت و محکم می باشد.

جراحی پرینورافی

زمانی که خانم زایمان طبیعی داشته باشد. پرده ای به نام پرینه دچار کش آمدگی و حتی پارگی می شود. در این جراحی این پرده را که آسیب دیده و یا پاره شده است ترمیم می کنند که سبب می شود واژن حالت شلی خود را از دست بدهد و تنگ تر شود.

لیزر

انجام لیزر یکی از روش های پیشنهاد شده برای تنگ کردن واژن می باشد. در لیزر درمانی با استفاده از دستگاه کربن دی اکسید به بافت ها و عضلات تحلیل رفته واژن وارد می شود؛ که سبب تحریک رگ های خونی، اکسیژن رسانی، کلاژن سازی و در نتیجه تنگ شدن واژن می شود.

لیفت

لیفت کردن واژن به کمک نخ های پرولاکتونی روش دیگری است که برای تنگ کردن واژن استفاده می شود. در این روش دهانه واژن و ماهیچه های آن را به سمت بالا می کشند و سپس آن را با نخ می دوزند. این عمل سبب می شد تا کانال های واژن به یکدیگر نزدیک شوند و در نهایت تنگ شوند. نخ های بکار رفته پس از مدتی جذب می شوند و از بین می روند.

بیشتر بخوانید
جوانسازی واژن

همچنین روش های دیگری مانند ورزش کردن مداوم و صحیح، رعایت نکات بهداشتی، داشتن رژیم غذایی و سبک زندگی سالم از روش های آسان تنگ کردن واژن به شمار می آیند.

هزینه تنگ کردن واژن

هزینه تنگ کردن واژن بستگی به عوامل متعددی دارد که عبارتند از:

اندازه گشادی واژن

تعداد جلسات درمان طبق روشی که برای درمان انتخاب می شود.

مهارت پزشک

مکانی که جراحی در آن انجام می شود .

افرادی که قصد تنگ کردن واژن را دارند برای اطلاع از هزینه باید به مطب پزشک مراجعه کنند.

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − seven =

Call Now Button