031-55576799
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
دکتر زهرا واحدپور فرد / آیا با تنبلی تخمدان میتوان باردار شد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا با تنبلی تخمدان میتوان باردار شد؟

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

آیا با تنبلی تخمدان میتوان باردار شد؟

یکی از رایج ترین سوال هایی که اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCO) می پرسند این است که تنبلی تخمدان و بارداری چه ارتباطی با هم دارند؟  تنبلی تخمدان و بارداری رابطه مستقیم دارد اما این بدین معنی نیست که فرد مبتلا به تنبلی تخمدان دچار نازایی شده و هرگز نمی تواند بچه دار شود.
البته این نکته را هم باید خاطر نشان کنیم که سقط جنین، دیابت در دوران بارداری، مسمویت حاملگی و افزایش وزن جنین از جمله مشکلاتی است که ممکن است زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با آن مواجه شوند. به همین دلیل حتما باید تحت نظر  متخصص زنان و زایمان باشند.

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی از رایج ترین ناهنجاری های هورمورنی در بانوان در سنین باروری است که خوشبختانه امروزه روش های مختلفی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد، با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب در رابطه با روش های تشخیص تنبلی تخمدان، انواع تنبلی تخمدان، درمان تنبلی تخمدان، بارداری سریع با تنبلی تخمدان و اینکه چه زمانی در تنبلی تخمدان باید به پزشک مراجعه کنیم، صحبت کنیم.
یکی از دلایل اصلی ناباروری تنبلی تخمدان می تواند باشد، زیرا زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCO) دچار هستند به دلیل تشرح بیش از حد هورمون های مردانه باعث نامنظم شدن تخمک گذاری و حتی عدم انجام تخمک گذاری می شود. از علائم تنبلی تخمدان می توان به : بر هم خوردن نظم قاعدگی، جوش و آکنه، نوسانات وزنی و افزایش بیش از حد موهای زائد اشاره کرد.

آیا با تنبلی تخمدان میتوان باردار شد؟

 

روش های تشخیص تنبلی تخمدان:

در حال حاضر آزمایش خاصی برای تشخیص تنبلی تخمدان وجود ندارد، تنها راه تشخیص تنبلی تخمدان این است که متخصص زنان و زایمان با توجه به علائمی که از بیمار سوال می شود مانند: دوره های عادت ماهیانه، افزایش یا کاهش وزن و سایر علائم مربوط به تنبلی تخمدان، احتمال سندرم تخمدان پلی کیستیک را می دهد و از روش های زیر برای تشخیص صد در صد این بیماری استفاده می کند:

معاینه شخص :
در این روش، پزشک وزن، قد و فشار خون شخص را مورد بررسی قرار میدهد.
معاینه لگن: در این روش پزشک در برخی موارد به صورت چشمی و در برخی دیگر با معایناتی که توسط دست انجام می گیرد،اندام های تولید مثلی شخص را برای وجود و یا عدم وجود هر گونه توده یا موارد مشکوک بررسی می کند.
تست خون: تست خونی که انجام میگیرد برای بررسی سطح هورمون ها می باشد.
سونوگرافی: یکی از رایج ترین روش های تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی می باشد. در این روش پزشک توسط دستگاهی که وارد واژن می کند، می تواند وضعیت تخمدان ها را روی مانیتور کامپیوتر ملاحظه کند.

بیشتر بخوانید
دیسپارونی چیست؟ در رابطه با علل مقاربت دردناک چه می دانید؟

درمان تنبلی تخمدان:

دکتر زهرا واحدپور متخصص زنان و زایمان روش هایی که برای درمان و پیشگیری از تنبلی تخمدان (تخمدان پلی کیستیک) برای بیماران خود در نظر میگیرد، شامل:

تغییر در عادت های روزانه:
دکتر از شما می خواهد که تغییراتی در سبک زندگی خود بدهید، این تغییرات شامل: کاهش وزن، ورزش های منظم و روزانه، انتخاب رژیم غذایی سالم و مقوی می باشد، که انتخاب رژیم غذایی سالم و انجام ورزش های روزانه میتواند سبب کاهش وزن و در نهایت سبب اثربخشی هر چه بیشتر داروهای تجویز شده برای تنبلی تخمدان و به باردار شدن شخص کمک شایانی می کند.

تجویز دارو:
یکی از روشهای درمانی تنبلی تخمدان، استفاده از داروهای خاص می باشد. این داروها میتواند به درمان قاعدگی نامنظم، کاهش هورمون های مردانه که باعث کمک به تخمک گذاری منظم و در نتیجه درمان ناباروری می شود، کمک کند.

داروهایی که برای درمان تنبلی تخمدان تجویز می شوند شامل:

 • تجویز دارو برای تنظیم دوره قاعدگی:

جهت تنظیم دوره قاعدگی دو نوع دارو تجویز می شود که شامل: داروهایی که حاوی هورمون های استروژن و پروستروژن هستند و یا متفورمین نیز دارویی است که به صلاحدید پزشک برای تنظیم دوره قاعدگی و همچنین کمک به تخمک گذاری تجویز می شود.

 • تجویز دارو برای تنظیم تخمک گذاری و درمان ناباروی:

داروهایی که برای کمک به تخمک گذاری و همچنین درمان ناباروی تجویز می شوند، مرحله ای می باشند و شامل مراحل ذیل می باشد:
در مرحله اول پزشک اقدام به تجویز کلومیفن (داروی ضد استروژن) میکند و در اول چرخه قاعدگی بیمار باید از آن استفاده کند. و اگر این دارو موثر نباشد،پزشک در مرحله دوم متفورمین را نیز تجویز می کند؛ و در صورت موثر نبودن مصرف این داروها در مراحل بعد پزشک اقدام به استفاده از گنادوتروپین ها می کند که جزء داروهای تزریقی می باشد و در مرحله آخر دارویی که ممکن است پزشک برای درمان تنبلی تخمدان تجویز کند لتروزول و یا همان فمارا می باشد.

 • تجویز دارو برای کاهش رشد بیش از حد موهای زائد:

در صورتی که تصمیم به بارداری نداشته باشید، پزشک دراوهای ضد بارداری به نام آلداکتون تجویز می شود که باعث کاهش رشد بیش از حد موهای زائد می شود. اما در صورتی که تصمیم به بارداری دارید دارویی به نام وانیکا (افلورنیتین) تجویز می شود.

 • عمل جراحی:

در صورتی که دارو درمانی موثر نباشد، پزشک عمل جراحی را برای درمان تنبلی تخمدان (تخمدان پلی کیستیک) توصیه می کند.عمل جراحی تخمدان پلی کیستیک معمولا با روش لاپاروسکوپی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
کیست مویی تخمدان (درموئید) چیست؟

بارداری سریع با تنبلی تخمدان:

خوشبختانه امروزه روش های بسیار زیادی برای تقویت و تنظیم تخمک گذاری و در نهایت افزایش شانس بارداری با تنبلی تخمدان وجود دارد.
اگر به دنبال بارداری سریع با تنبلی تخمدان هستید باید اقدام به کاهش وزن کنید. شما با از بین بردن تنها 5 تا 7 درصد از وزن بدنتان می توانید طی مدت شش ماه، کمک شایانی به تنظیم چرخه قاعدگی و تنظیم تخمک گذاری داشته باشید که در نهایت موجب بارداری سریع شما خواهد شد.البته در مواردی هم ممکن است شخص لاغر و یا متناسب باشد و کاهش وزن کمک چندانی به بارداری نخواهد داشت در این صورت پزشک روش های دیگری را توصیه خواهد کرد.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

چه زمانی برای تنبلی تخمدان به پزشک مراجعه کنیم؟

ممکن است برای شما هم سوال باشد که چه زمانی باید برای درمان تنبلی تخمدان به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر شما حتما باید برای تشخیص و درمان تنبلی تخمدان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

 • به هم خوردن نظم دوره قاعدگی.
 • رویش بیش از اندازه موهای زائد در صورت و بدن.
 • اگر بیش از یک سال است که برای بارداری اقدام کرده اید، اما نتیجه ای حاصل نشده است.
 • اگر علائم دیابت مثل: احساس عطش و گرسنگی بیش از حد، تاری دید و یا کاهش وزن شدید را دارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر زهرا واحدپور فرد متخصص زنان و زایمان

دکتر زهرا واحد پور فرد
متخصص زنان و زایمان (فلوشیپ تخصصی آنکولوژی زنان)

فارغ التحصیل سال ۷۹ پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان و فارغ التحصیل رشته تخصص زنان وزایمان دانشگاه علوم پزشکی در کاشان است.
ایشان فارغ التحصیل رشته آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در کاشان می باشد.

 • عضو انجمن سرطان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان ایران
 • عضو انجمن سرطان های زنان اروپا
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sixteen − 12 =

Call Now Button