۰۳۱-۵۵۵۷۶۷۹۹
کاشان، خیابان شهید بهشتی مجتمع پزشکان نیکان
آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر، از جمله تست هایی است که هر گونه تغییر اولیه در سلول هایی که منجر به سرطان دهانه رحم می شوند را نشان می دهد. این تست شامل نمونه گیری از سلول های دهانه رحم می باشد. دهانه رحم، بخشی از رحم است که به واژن باز می شود.

نمونه گرفته شده جهت بررسی های زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه ارسال می شود تا تمامی سلول ها، بافت ها و ارگان ها جهت تشخیص بیماری، مورد بررسی قرار بگیرند.

وجود سلول غیر طبیعی می تواند نشانه ای باشد از سرطان، که البته در بیشتر مواد قابل درمان می باشد.

از نمونه سلول های گرفته شده در تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) استفاده می شود. عفونت با این ویروس، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. ان ویروس از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

گاهی این دو تست همزمان با هم و یا بعد از مشاهده سلول های غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر انجام خواهند شد.

پس این گونه می توان گفت که یکی از دلایل اصلی انجام تست پاپ اسمیر، بررسی هر گونه تغییر سلولی در دهانه رحم می باشد. با تشخیص و درمان اولیه، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم کاهش خواهد یافت.

تست پاپ اسمیر

اقدامات قبل از پاپ اسمیر

نکته مهم در خصوص پاپ اسمیر این است که این تست نباید در سیکل قاعدگی انجام شود. چرا که خونریزی می تواند با نتایج تست تداخل پیدا کند. در صورتی که میزان خونریزی خفیف باشد، امکان انجام تست وجود خواهد داشت.

چهل و هشت ساعت پیش از انجام تست، نباید از تامپون، داروهای واژینال، پودر و یا اسپری استفاده شود.

برخی پزشکان توصیه می کنند، بیست و چهار ساعت قبل از انجام تست، از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.

قبل از انجام تست، موارد زیر از سوی پزشک بررسی خواهند شد:

  • این که آیا بیمار باردار است یا خیر.
  • هر گونه علائمی از عفونت های ادراری و دستگاه تناسلی مانند خارش، سوزش و یا التهاب
  • مصرف قرص های پیشگیری از بارداری
  • آخرین روز قاعدگی و مدت زمان سیکل
  • سابقه جراحی و یا رادیوتراپی واژن، دهانه رحم و رحم

خانم هایی که سابقه مشکلات مربوط به معاینات لگنی داشته اند، حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

تقریبا این گونه می توان گفت که جهت انجام تست پاپ اسمیر، نیازی به آمادگی خاصی نیست. جهت راحتی بیشتر، توصیه می شود بیمار با مثانه خالی برای انجام تست مراجعه کند.

روند پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

جهت انجام تست پاپ اسمیر، لباس های اندام های تحتانی (از کمر به پایین) باید درآورده شوند. سپس بیمار بر روی میز معاینه دراز می کشد، به گونه ای که پا بالا نگه داشته شود. این پوزیشن قرارگیری، امکان مشاهده قسمت های خارجی ناحیه تناسلی، واژن و دهانه رحم را برای پزشک فراهم می کند.

در مرحله بعد، دستگاهی به نام اسپکولوم وارد واژن خواهد شد. اسپکولوم، دیواره واژن را کمی باز نگه می دارد و پزشک قادر به مشاهده داخل واژن و دهانه واژن خواهد بود.

امکان گرفتن نمونه از دهانه رحم نیز وجود دارد. سلول ها از قسمت قابل مشاهده دهانه رحم گرفته می شوند. در خانم هایی که رحم آن ها برداشته شده است، درصورت لزوم نمونه از واژن گرفته خواهد شد.

از بیمار خواسته می شود در طول انجام این تست، نفس های عمیق بکشد تا احساس بهتری داشته باشد.

ممکن است برخی بیماران هنگام وارد شدن اسپکولوم احساس خوشایندی نداشته باشند، به خصوص زمانی که واژن باریک باشد. گاهی ممکن است هنگام گرفتن نمونه، فشاری در ناحیه دهانه رحم نیز احساس شود.

آیا پاپ اسمیر خطر دارد؟

احتمال بروز مشکل حین پاپ اسمیر بسیار پایین است. ممکن است به مدت یک تا دو روز، خونریزی خفیفی از واژن دیده شود. در چنین مواردی می توان از پدهای جاذب استفاده کرد.

دکتر زهرا واحدپور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در کاشان با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۳۱۵۵۵۷۶۷۹۹ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتایج پاپ اسمیر

نتایج پاپ اسمیر معمولا دو تا هشت هفته بعد از انجام تست آماده خواهد شد. حتما با پزشک خود در خصوص زمان آماده شدن نتایج صح